Sv: Uppfostran av hund - vem gör vad?
Mitt tips är att skaffa en trevlig ras och som någon sa tidigare kanske inte inte en hård ras är så roligt att ha som första hund om man inte har den rätta ledarstatusen/ kunskapen
ex terrier är en hård ras, dom är små och söta men över lag så är det hårda hundar.
Utan hör dej för med bekanta, på hundklubbar, olika kennlar för att hitta den rasen som passar er i mentaliteten. gå inte bara efter vilken ras som är sötast i första hand. och är det en terrier ni vill ha och passar er så Kör hårt! det är underbara hundar.
det viktigaste är att ni är nöjda med hunden den kommer bli en familjemedlem, däför måste det fungera på alla plan
med såväl, aktivering, hemma liv och ledarstatus.
när ni väl har valpen hemma gå KURS!
både du och sambon. så ni lär er att göra lika och ni kommer att lära er samma saker så slipper konflikter om hundens uppfostran komma
gå kurser och sluta inte direk efter att valpkursen är avklarad utan fortsätt med att gå vardagslydnads kurser
Hunden kommer att förändras i övergången mellan valp och vuxen. därför är det viktigt att man fortsätter med kurserna om man kanske inte är hundvan, (inte har haft hund tidigare)