Nån som är sugen på att odla sötpotatis? Då har SLU ett projekt man kan hoppa på. Tänkte att det här är en perfekt tråd att sprida infon i, vore intressant att följa dessutom
”Sötpotatis kan bli en vanlig gröda i Sverige om några forskare får som de vill. Just nu utvecklar de sorter för svenskt klimat. Forskarna efterlyser också hobbyodlare som vill testodla olika varianter – redan i sommar.”
”Det enda som krävs att du har tillgång till ca 20 kvm odlingsyta samt gärna erfarenhet av odling. Du måste också samla in viss data, såsom vikt av rotskörden.
Till säsongen 2025 söker forskarna framför allt odlare i Skåne, medan de till 2026 kommer att utöka den geografiska spridningen norröver i Sverige.
Som odlare får du sticklingar och en odlingsmanual, och behålla all skörd.”
https://www.slu.se/ew-nyheter/2025/2/sotpotatis-soker-bonde/