Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Nej men så är det ju verkligen! Och ett villaområde behöver ju inte nödvändigtvis vara likadant som ett annat område heller.Jag har inte haft problem hitta raskatter som får gå ut i lämplig miljö. Dock tror jag få tycker ett villaområde är det, men..
Mina siameser är duktiga jägare om de får chansen, tom min tandlösing lyckades ju fånga en riktig råtta som han sen bar ca 50 m från hönshuset och in i sovrummet där han stolt släppte den nedanför sängen när han fått mig att se efter varför han jamade så konstigt. Jag har fått rädda ödlor, jagat näbbmöss, hittat delvis uppätna skogsmöss och döda råttor som de tagit under sina utevistelser dagtid när jag är hemma. Vintertid får de naturligtvis inte gå ut men dödar de gnagare kommer in.
Mig veterligen kommer de inte från några långa råttjägarlinjer utan har övar upp sin skicklighet helt på egen tass.
Råttan som hamnade i sovrummet lyckades jag fånga i en hink och slänga ut innan den hann springa ut i resten av huset.Mina siameser är duktiga jägare om de får chansen, tom min tandlösing lyckades ju fånga en riktig råtta som han sen bar ca 50 m från hönshuset och in i sovrummet där han stolt släppte den nedanför sängen när han fått mig att se efter varför han jamade så konstigt. Jag har fått rädda ödlor, jagat näbbmöss, hittat delvis uppätna skogsmöss och döda råttor som de tagit under sina utevistelser dagtid när jag är hemma. Vintertid får de naturligtvis inte gå ut men dödar de gnagare kommer in.
Mig veterligen kommer de inte från några långa råttjägarlinjer utan har övar upp sin skicklighet helt på egen tass.
Vi har en katt från katthem.Ett litet inlägg i debatten.
Vi hade tänkt skaffa katt. Som kompis till hundarna. Första valet blev att kolla på katthem. Många katter där går dock bort för att d eär så pass skygga att de inte skulle funka hos oss. Sedan har katthemmen en del krav som inte fungerar för oss - som att man måste ta två katter eftersom ingen katt ska vara ensam. Vi vill bara ha en katt och sällskap finns ju - i form av hundar. men det duger inte. Sedan får katterna inte gå ut vilket inte heller funkar hos oss som vill kunna ha altandörren öppen nu som då (vi bor i villaområde långt ifrån biltrafik, annan än den på gatan då).
Renrasigt då? Ja, det hade jag kunnat tänka mig men det är samma där. Katten får inte gå ut och den ska inte vara själv. Nä, blev ingen raskatt heller.
Ja, då kollar vi på blocket då och där begär de flesta mellan 1000-2500 för sina hoppsan-huskatter. Vore ju helt ok om de skulle varit avmaskade, vaccinerade, chippade och besiktade men 95% är på sin höjd avmaskade och ändå ska de ha dessa priser. Det vägrar jag betala då jag måste ombesörja allt annat själv. Jag kan köpa en ovaccinerad etc katt men då ska de vara i princip gratis. Gratiskatter går dock inte att hitta längre vilket ju såklart är bra men det blir ju fel om de som tidigare hade "gratiskattungar" numera rider på vågen att ta betalt för katterna men utan att ha ombesörjt det som seriösa uppfödare gör.
What to do? Blir nog ingen katt för oss känns det som.
jag är inte rädd men jag gillar inte när de tar upp möss i sängen på natten för att leka och festa loss.
Det är svårt nog att få plats i dubbelsängen själv utan att de tar med sig maten och leker med den samtidigt som jag försöker sova.Tycker du verkar jättekinkig och överdriven !
☺
Det är svårt nog att få plats i dubbelsängen själv utan att de tar med sig maten och leker med den samtidigt som jag försöker sova.
Ijas jaktinstinkt är la så därÄven mina siamesen tog möss. Roligast var siameshanen som var helt ointresserad. Tills han fyllde sju och började ta möss (inomhus, baksidan med hus på landet). När han var nio skulle han lära matte.. Kom med döda blodiga möss I sängen åt mig. Sen halvdöda. Sen levande. Jag är grymt rädd för möss...
Han gav tack och lov upp, insåg att jag var obildbar.
Alla mina siameser har haft jaktinstinkt I varierande grad. Ragdollen är den katt jag haft som haft minst men finns lite där med.
När jag för en annan tråd kollade omplacering av ragdoll fanns flera där ett krav var utevistelse. Men kontrollerad. Dvs bilfritt på landet eller inhägnat.
Villaområde tycker jag inte katter som gör annat än är i trädgården när man är ute och har koll ska gå fritt i. Bilar är en sak, barn en annan, katthatande människor en tredje. Risken bli instängd. Osv
Jag bor på en lugn lummig villagata i stan. Mycket grönområden. Finns utekatt er här men jag skulle aldrig släppa ut katt här!
Vill man ha öppet för att få in luft finns nätdörr.
Nja, bortsett från när tandlösingen bar in den levande råttan som han klämt ihop med gommarna över ryggen så verkar de mest vara intresserade av att retas med mig, alternativt visa vad de egentligen vill ha för mat för de äter ju upp den för det mesta. Sist jag framförde några önskemål på foder hos veterinären så fick vi bara nekande svar, de hade inga blåmesar i gelé.Men de försöker bara lära den inkompetenta medlemmen av flocken att jaga. Du ska vara tacksam för deras omsorg
Villaområde tycker jag inte katter som gör annat än är i trädgården när man är ute och har koll ska gå fritt i. Bilar är en sak, barn en annan, katthatande människor en tredje. Risken bli instängd. Osv
Jag bor på en lugn lummig villagata i stan. Mycket grönområden. Finns utekatt er här men jag skulle aldrig släppa ut katt här!
Vill man ha öppet för att få in luft finns nätdörr.
Jag förstår inte riktigt, om man har hund låter man den inte gå ute fritt i villaområdet utan tillsyn? Att bygga en kattgård är inte svårare än en hundgård och att gå ut med en katt i sele är lika enkelt som med en hund (förutom att katter inte är så bra på det där med att gå fot och lyssna på vart man ska )
Fast du bor ju i stan? Villaområde i stan och villaområde lantligt är ju hyfsat stor skillnad.
Vår gata har skog på ena sidan och park på andra sidan. De enda bilar en katt kan råka möta här är de som åker på gatan - om katten inte har extremt stort revir då förstås och söker sig längre bort.
Klart katten kan möta andra katter, människor m.m. men det kan ju en katt på landet också göra. På landet är dessutom risken att bl tagen av rovdjur garanterat större är i villaområdet.
Vill man ha öppet kan man ha nätdörr säger du och jag antar att den kommentaren var riktad till mig. Vi har öppet dels för att våra hundar ska kunna gå in och ut på altanen/tomten så det är inte direkt vädring vi är ute efter.