Sv: Smärtlindring Metacam?
Metacam tillhör gruppen NSAID, icke steroida antiinflammatoriska preparat, som verkar genom att hämma inflammation. Finadyne, Fenylbutazon, Quadrisol osv tillhör samma grupp - NSAID är det enda smärtstillande preparat vi har tillgängligt för häst.
Effekten kan variera mellan individer, men beror framförallt på typen av smärta - smärta som inte härrör från en inflammatorisk process påverkas inte (neurogen smärta t ex).
När en häst har en ledinflammation fungerar NSAID ofta utmärkt. Medicinen hämmar inflammationen i leden, smärtan minskar, hästen "vågar" ta ut rörelsen i leden bättre vilket i sig leder till bättre nutrition av ledbrosk mm -> läkning påskyndas.
Hur smärtstillande medicinen är är svårt att sia om. Det är i klass med Ibumetin och Voltaren - tar helt klart udden av smärtan men leder sällan till total smärtfrihet (om man nu inte får tro på TV-reklamen...).