Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
du får ju tycka vad du vill men jag är INTE en sån hästägare som inte tar ut vet. för att det är dyrt, och jag uppskattar inte att du försöker hinta om det.
Jag har läst om några slags proteinknölar hästen kan få om den får ett överskott av protein. Alltså som små, hårda kulor/knölar under huden.
Sen finns det liknande "knölar" som kan orsakas av att hästen är smutsig/fuktig i pälsen och sedan får täcke eller sadel på sig. Ungefär så, är inte så väldigt insatt men Ella fick tre såna knölar för ett tag sen och då testade jag att minska proteinet lite och nu är de borta. Men som sagt det kan vara av andra orsaker också.
Sen har jag också hört (bet inte säkert) att om hästen får ett överskott av proteiner så kan den inte tillgodogöra sig det utan det följer bara med urinet ut ur kroppen. Tror det var Kraffts foderrådgivare som sa det, när de hade några såna där foder-dagar på granngården
egt bara i dag, eftersom han tog sig ut och åt lusernhack och några kg müsli samt lite torr mash (kli+müsli) natt till i går (förstörde min foderstat rejält).
i dag var han MKT sämre, har nu svullander på så gott som hela högersidan, mellan bog och höft. väldigt konstigt att det är så begränsad eller hur? varför är det endast högersidan och bara på själva "kroppen", inte bog o hals?
jag har ju känslan av att vad det nu är så kommer det inifrån. kan vara som du säger at magen helt enkelt är ur balans, men då borde det väl hjälpa om han bara äter hö+vetekli, lite betfor och müsli ett tag..och jäst.
kanske se om jag kan få i honom filmjölk?
har köpt linfröpellets nu, bra för min fångis också kom jag på. men vågar man ge ponnyn nån näva nu? kanske kan hjälpa magen lite.
egt bara i dag, eftersom han tog sig ut och åt lusernhack och några kg müsli samt lite torr mash (kli+müsli) natt till i går (förstörde min foderstat rejält).
Hej centaur!!
Mash ska man INTE ge torrt!!! Det ska blandas med hett vatten!
hur läser du?
ponnyn bröt sig ur boxen på natten och åt det han kom över. självklart vet jag att man inte ska ge mash torrt!!!!! men min ponny visste inte det.... ^^