Sv: Om blandras
Stället du ska kolla på är
http://www.skk.se...
Saxat från SKK:
Tävlingslicens för oregistrerad hund
Från 1 januari 2008 registrerar Svenska Kennelklubben tävlings- och provresultat även för oregistrerad hund. För att detta ska fungera måste hunden ha ett unikt licensnummer. Därför krävs tävlingslicens för alla oregistrerade hundar som ska delta i tävlingar och prov.
Resultaten kommer att visas på SKKs webbtjänst Hunddata.
Oregistrerade hundar kan erhålla titlar i grenar som inte kräver exteriör merit, dock inte championat.
Precis som tidigare är det tävlingar och prov som inte är ”rasspecifika”, dvs
lydnadsprov, agility, freestyle, grytprov, vallhundsprov, viltspårprov och tjänstehundsprov som är öppna för oregistrerade hundar.
Ansökan om tävlingslicens kan göras direkt här på webben, via vår webbtjänst Tävlingslicens. Där kan du samtidigt betala avgiften på 450 kronor via din internetbank eller kontokort.
För att tävlingslicens ska utfärdas krävs att hunden är
ID-märkt samt är ägarregistrerad hos SKK. Ägarregistrering kan göras i samband med licensansökan och kostar 65 kronor. Observera att licensen alltid skickas hem till den som står som ägare i SKKs ägarregister.
Hundar från övriga länder
Oregistrerade hundar från Finland som har ett så kallat FIX-nummer, får tävla i Sverige utan svensk tävlingslicens. FIX-numret ersätter licensnumret på anmälan. För övriga länder gäller en svensk tävlingslicens, som ansöks om hos SKK.
Hundar som har en utländsk ägare och är stamboksförda i en av SKK erkänd utländsk kennelklubb behöver självfallet inte ansöka om tävlingslicens.
Alltså, blandrashundar får inte ta championat, och inte heller tävla i bruksgrenar, men i lydnadsprov, agility, freestyle, grytprov, vallhundsprov, viltspårprov och tjänstehundsprov får de tävla.