Lyfta upp hund

Nu är ju inte mina småhundar minihundar, de ligger på 7-9 kg och jag har hittills -på de ca 26 år jag haft rasen- aldrig känt något behov av att lyfta upp eller bära någon av dem i vardagen.
 
Inatt bar jag min hund i typ en kilometer eftersom jag annars hade fått släpa med mig honom i kopplet :p. Orkar inte hålla på med lock och pock klockan ett på natten.

Nästa gång är det nog smartare att fråga hundvakten om jag kan hämta morgonen efter!

Om vi vill åt olika håll och jag inte orkar lirka kan jag bära honom även dagtid ibland. Det händer att jag lyfter upp honom och går med i famnen en stund bara för att det är gosigt också :p. Inte ofta, men ibland.

Ibland vid träning, t.ex. nosworkträning lyfter jag upp honom när han skäller för mycket. Då brukar han lugna sig lite med skällandet.
 

Liknande trådar

Övr. Hund Har en renrasig hund av mindre ras som kom till oss för fyra år sedan direkt från uppfödaren. Hon var 14 månader när vi tog henne och är... 2
Svar
20
· Visningar
2 173
Senast: Otherside
·
Övr. Hund Hej! Jag söker rådgivning då jag sitter i en jobbig sits just nu. För ca 3 månader sedan tog jag emot en 2,5 årig hund som en bekant... 2
Svar
20
· Visningar
1 665
Senast: tanten
·
Övr. Hund Hej! Jag ber om ursäkt för en låång text. Jag är förtvivlad över situationen med min 7 månader gamla valp, jag känner mig så jävla... 2 3
Svar
42
· Visningar
6 000
Senast: fixi
·
Hundhälsa 2018 tog jag lite hastigt och lustigt emot en liten omplacering som for illa i dåvarande hem. Hunden var och är trots det relativt glad... 2 3 4
Svar
62
· Visningar
5 544
Senast: Tonto
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp