Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Min förra Psykläkare var bra. Hade hen i flera år. Men så gick hen över till en annan mottagning så jag fick en ny läkare. Som jag har träffat 2 gånger på 1 halvår...Min läkare gick i pension, fick en samtalskontakt som skulle hjälpa mig med bland annat läkarkontakter men nu är hon sjukskriven på obestämd tid och jag klarar inte att gå till någon ny
TackSmått panik över den förra tråden för jag har redan blivit av med både min läkare och nya samtalskontakt och har i princip ingen att prata med i verkligheten. Inte öppet iallafall.
Hade verkligen behövt gå ned och fixa marsvinen inför på lördag men just nu vill jag verkligen inte åka. Börjar gråta så fort jag tänker på det![]()
Överskattar andras måenden gör jag inte för det är anledningen till att jag inte vill prata med någon om mina problem för alla har tillräckligt mycket med sina egna problem redan.Jag tror du överskattar andras mående och underskattar din egen förmåga.
Läste i förra tråden om att återlämna marsvinet. Men det är klart du ska göra. Det känns som du får prestationsångest över att behöva lämna ett djur som inte är i samma skick som när du fick det, men det hoppas jag är fel för så är det ju inte. Jag tror att det kan vara bättre att lämna tillbaka lilla grisen, både för dig och för grisen. Erfarenhet på området (behandling av åkomman) ska inte föraktas i de här fallen och du känner ju att det är dig övermäktigt. Sedan är det ju såklart inte roligt, vi fäster oss vid djur.
Överskattar andras måenden gör jag inte för det är anledningen till att jag inte vill prata med någon om mina problem för alla har tillräckligt mycket med sina egna problem redan.
Jag vet inte om jag underskattar min förmåga, tror inte det. Min uppfattning stämmer ju med vad jag gör, oftast mindre än vad jag vill men ibland lyckas jag också.
Jag vill inte lämna tillbaka henne för jag tycker jättemycket om henne och hade det inte varit för hudproblemen så hade jag nog inte tänkt tanken. Hon har ju haft fin hud till för någon månad sedan och sedan har det bara blivit värre. De är behandlade för ohyra i vintras så det känns väldigt osannolikt att det är det men jag har ju inte provat att behandla henne igen. Uppfödaren tyckte att det lät som typisk "teddysvamp" men behandlingen verkar inte funka. Lite "prestige" ligger det nog i det också, det känns verkligen inte kul att köpa ett friskt, riktigt bra marsvin och sedan lämna tillbaka en skorvig, ynklig liten sak som mår dåligt
TackSmått panik över den förra tråden för jag har redan blivit av med både min läkare och nya samtalskontakt och har i princip ingen att prata med i verkligheten. Inte öppet iallafall.
Hade verkligen behövt gå ned och fixa marsvinen inför på lördag men just nu vill jag verkligen inte åka. Börjar gråta så fort jag tänker på det![]()
Jag förstår inte hur du menarNja, jag tror att du på något sätt ändå gör det. Jag kan inte förklara det, så jag tror det är bättre att jag lämnar det, men vi tampas alla med ångest och konstiga och irrationella känslor emellanåt. Men för dig känns det som det hamnar i en våldsam karusell med katapultfunktion, för det blir så himla förfärligt när det spinner igång. Som att inte kunna kliva av en fruktansvärd tornado.
Fast jag mår ju dåligt nästan hela tiden och det verkar inte finnas något som hjälper. Hade jag mått bra så hade jag ju kunnat hantera allt som händer och sköta det jag vill trots ångest för det klarar jag ju när jag väl mår lite bättre. Men det håller ju aldrig i sig och det verkar inte finnas någon orsak till varför allting hela tiden svänger så mycketDu lyckas ju med jättemycket, när du inte mår dåligt. Ungefär som att säga att Patrik Sjöberg var en usel idrottare för att han inte kunde prestera om han bröt benet.
Jag har skickat till två jag känner och frågat om de är intresserade av de två ungarna jag funderar på att sälja. Jag vet inte vad jag ska göra med Baby. Baby och ungen jag vill sälja är min väns favoriter och jag är lite orolig för hur det kommer att bli om jag gör av med dem. Jag försöker förklara att det är ju inte hon har dem, det är jag, men det verkar inte hjälpa. Jag till och med erbjöd att kastrera Troll och ge dem båda till henne men hon vill inte ha fler marsvin.Klart vi inte vill lämna bort våra djur, men tajmingen är nog inte den rätta just nu låter det som. Du har nog med andra dåliga djur, som trots allt behöver vård de också. Och det finns bara som mycket ork att dela mellan dem.
Jag tror att jag kommer att ångra mig om jag inte åker. Men samtidigt är jag rädd att bryta ihop på utställningen.Du vet att du måste inte åka alls om du inte vill? Om du känner att du inte har överskott just nu, så går det nog bra att låta bli.
Och snälla, våga fråga om hjälp när du behöver det! Det känns så mycket bättre som anhörig/kompis att faktiskt få lov att hjälpa när någon man tycker om mår dåligt, än att hållas utanför.
Jag förstår inte hur du menar
Jag försöker förklara att det är ju inte hon har dem, det är jag, men det verkar inte hjälpa. Jag till och med erbjöd att kastrera Troll och ge dem båda till henne men hon vill inte ha fler marsvin.
Jag är helt väck i huvudet av allt gråtande så är glad om jag fattar något av det jag läser.Äh, jag vet nog inte ens vad jag menar, du får se om du hittar någon egen tolkning om du läser igen. Jag tror jag har snurrat in mig
Dina djur, dina beslut. Tufft om folk inte gillar det du beslutar, men så blir det. Och jag tycker faktiskt det är rätt fräckt att på något sätt insinuera att du ska ha kvar grisarna för VÄNNENS skull. När det är rätt klart att du har lite mer än du orkar med.
Hon är en vän som verkligen ställer upp i vått och torrt i vanliga fall och hon menar verkligen inget illa, men jag blir ledsen ändå
Jo, det är santFast även om man inte menar något illa, kan man kanske ändå ha lite känsla för vad man säger och vilka åsikter man uttrycker och när.
Jo, det är sant
Hon vet att jag mår dåligt, hon mår också dåligtIbland kan det vara befriande att stå upp för sig själv och säga "Du, jag behöver inte höra det där just nu, jag mår rätt dåligt".
Hon vet att jag mår dåligt, hon mår också dåligt