Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Om detta inte är en fångrand så vet inte jag
TS. det är alldeles för klent o lågt byggt för att hålla vilken häst som helst inne.
Stolparna är stommen- går den av- går allt bort.
Bygg en REJÄL sjukhage
Röntgen utfördes häromdagen, det har inte gjorts någon röntgen alls på henne innan. Ingen har velat utan tycket att det varit onödigt..
Så första nitningen har gjorts utan röntgen.
Om detta inte är en fångrand så vet inte jag
TS. det är alldeles för klent o lågt byggt för att hålla vilken häst som helst inne.
Stolparna är stommen- går den av- går allt bort.
Självutnämd fångexpert (i grupp) samt numera titulerad byggmästare..
Jo jo,, fina titlar,, vad blir det här näst????
Man kanske skulle nämna samma sak till alla som bygger hästtransporter oxå med tanke på hur många hästar som spränger sig ur sina transporter.
Självutnämd fångexpert (i grupp) samt numera titulerad byggmästare..
Jo jo,, fina titlar,, vad blir det här näst????
Man kanske skulle nämna samma sak till alla som bygger hästtransporter oxå med tanke på hur många hästar som spränger sig ur sina transporter.
Tyvärr så vill jag då påstå att det skett flertalet fel som lett till dagens status. Främst kan vi ta del av vad som senare kan ske om man inte tar en hovspricka på allvar med fundering kring varör denna spricka plötsligt uppkommer. Att en häst inkommer på en klinik med dessa "experter" med denna spricka och ingen remitering till röntgen före hovslagarnas sk behandling gjort är för mig helt horibelt!!!
Jag menar hur fan ska man åtgärda en spricka om man inte har röntgensyn och tillgång till vad som skett i själva hornkapseln??
Nu går jag hårt åt både en viss klinik, en viss veterinär expertis och tyvärr även hårt åt vissa kolegor men för fan,, utför ett fullgott arbete i stället för att tjansa hej vilt.
Kanske är det ngt du döljer som får det att låta sämmre än vad verkligheten är men om det du delgett i text och bilder är sanning så borde detta enskilda fall ovillkorligen leda till en prickning.
Mitt råd är att du skickar hela tråden och ev. övrig historik till Jordbruksverkets veterinäravdelning för granskning eller kanske bättre att först kontakta berörd klinik på måndag och säga att du kommer vidarebefodra detta till högre instanst.
Jag hade annars tänkt fråga dig vad du tror om en så pass stor spricka som dyker upp så snabbt jfr med en som inte är så tydlig. Jag menar om man kan anta att den plötsliga sprickan beror på andra faktorer än en som inte uppkommer så snabbt?
Och finns det nån smörja som man kan smörja med för att skynda på det hela för jag tycker att hennes hovar har blivit torra och fulla med småsprickor sen vi började sko henne.
För en herrans många år sen, var jag fodervärd åt en häst med problemhovar, (torra, spröda hovar). Vi provade med fodertran, men det luktade mest död och pina i stallet och inget annat hände. Då fick vi i stället något som heter Cornucrescine av våran hovslagare att prova, vilket gav kanonresultat och "nya fötter" i alla fall på den hästen. Vi masserade in det vid kronranden och bad till högre makter... Första verkningsintervallerna efter att vi började använda det blev täta men sedan fick han jättefina och hållbara hovar.
Allt kan inte fungera för alla, så jag tänker inte säga att det är en universallösning som passar alla hästar. Men det kan vara värt att prova.
Jag har kollat på den sidan förut, men jag har också en kompis som verkar enl dom principerna och hästen ser för hemsk ut..
Om jag får gissa skulle jag tro att sprickan orsakats av en underminering av lamellerna.
I detta fallet tror jag det har startat med bärrandsröta/hålvägg.
Till slut är väggen så försvagad att den brister.
Som en följd av den försvagade hovkapseln påverkas i sin tur även hovbenet vars "upphängning" försvagats och hovbenet roterar.
Då verkar din kompis inte rätt... Kan man inte så ska man inte, träna gör man för någon som kan!
Hur ska du gå tillväga har du tänkt?
Jag hade nog åkt tillbaka när nitningen gick upp. Ringde du honom då?
Min fick ju 3 nitar o de satt hela tiden, men den hade oxå öppentåsko.
Märkte inget alls när den fick börja belastas en månad senare. Läkte utan komplikationer.
Jag fick order om att göra rent dagligen.
Det är ju skit om den nu skulle ha fång oxå.
förstår att du vill ha en diagnos o därmed ha ngt att utgå ifrån.
Lycka till med henne.
Om du orkar höra mina funderingar...
Var det den andra klinken som satte dit tråden?
När började det att spricka uppåt?
Varför ingen ny nit?
Det micke förklarade för mig var att du kan inte bara dra ihop hoven då det blir spänningar när den rör sig. Hoven är ju ngt elastisk.
Att dra ihop med kapporna nertill kan väl inte ge tillräckligt för att hindra hoven vidga sig upptill o det spricker iallafall.
Min hade först skruvats såsom Coari beskrev o en nit o det satt inte i många dagar o det blev för tight så det sprack ända upp i kronranden- halt häst.
Det är nu 6 år sen o det har inte blivit ens ngn ärrvävnad i kronranden.
Täcker inte din förs. även viss sjukhovvård? Du borde ha kommit upp i över självrisken nu.