Kul! (för mig iafTror att det kan vara pappa.Vi kan testa, jag har ett sto med A på canter jag skulle behöva betäcka.
![]()
Vill du pröva nu?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Kul! (för mig iafTror att det kan vara pappa.Vi kan testa, jag har ett sto med A på canter jag skulle behöva betäcka.
![]()
Gärna!Kul! (för mig iaf)
Vill du pröva nu?
Nä, inget speciellt egentligen. Mest vettiga körsiffrorOch @Riru NEEEEEJ!
Jag gick idag igenom de 25 sidor avelshingstar som finns. Av de 4 (!) som fanns med GP över 660 och 3VG (eller 4) och inga An så var 3 efter Pinocchio. När jag accepterade enstaka GP-poäng lägre (men här var jag inte konsekvent) fick jag bara Pinocchio-avkommor.
Använd en annan hingst, snälla @Meibla? Om det inte är något väldigt väldigt speciellt du är ute efter med Pinocchio förstås![]()
Den vill jag använda när jag får ett ledigt sto!Visserligen Celine i stamtavla i tredje led men jag har denna fina Pinocchio-fria kille (om än väldigt liten ännu men det går ju att ordna)
Nart Thebe
Åhstor kram till dig i alla fall och här är en som hoppas att du vill fortsätta så småningom!
Tack@Shaggy
Sällar mig till kören, vi finns här om du vill spy lite galla!
Mares_foals/sunny1234?Nu är jag irriterad. Slängde ut min svarta Rabicano A-T på challas. Sista budet var på 410k. Skickar ett pm till köparen och slänger upp honom på private i 2 dar. Skickade iväg ett meddelande till hen på HR i morse som en liten påminnelse att han ligger där. Inget svar. Kontaktade hon som höll i auktionen en timme innan de där två dygnen hade gått ut, som i sin tur kontaktade köparen (som svarade ganska direkt) och då skulle hen ta hästen idag. Nyss när jag kollade så hade människan inte varit inne på HR sen kl 05 i morse, har inte plats för hästskrället, och fortfarande inte svarat på det jag skrev till hen![]()
ItchyWaterBuffaloMares_foals?
VA! Det är en person som alltid verkar oerhört bra och noggrannItchyWaterBuffalo
Alltså, jag har inga problem med att slänga upp hästen ett dygn till, men när man inte hör ett ljud från människan, eller får en fråga om det går bra pga vad det nu kan vara, så blir man lite lätt irriterad.VA! Det är en person som alltid verkar oerhört bra och noggrann
Vad jag förstått så bor Itchy i USA så att h*n inte varit inne sedan tidigt i morse är begripligt men resten är ju urskumtAlltså, jag har inga problem med att slänga upp hästen ett dygn till, men när man inte hör ett ljud från människan, eller får en fråga om det går bra pga vad det nu kan vara, så blir man lite lätt irriterad.
Stackars @Trott har fått stå ut med mitt gnäll halva dan![]()
Ja, tidsskillnaden kan jag förstå. Men samtidigt, kl 05 i morse är 16-17 timmar sen. Hen var inne på discord vid 17:43 när hen svarade på Joanas pm. Att kika in på HR o köpa hästfan borde inte vara allt för avancerat :/. Speciellt inte när det var 2 dygn sen auktionenVad jag förstått så bor Itchy i USA så att h*n inte varit inne sedan tidigt i morse är begripligt men resten är ju urskumt
Nej jag tycker inte att du tänker fel, som sagt det låter urskumt. Att h*n inte hunnit idag kan ju vara att något ska göras med familjen men det är ju som sagt två dagar.Eller tänker jag helt fel?
Ja, jag tycker ju kanske också, att om man nu budar på en häst, och vet att man har 2 dagar på sig, så borde man kanske försöka peta in 2 min på HR för att bara klicka på "buy".. Istället för att sitta på discord tex. Funderar på om jag ska skriva till hen på discord o se om den fortfarande vill ha hästen öht, men samtidigt så tycker jag nog att personen ska kontakta mig och inte tvärtom. *grinkärring idag*Nej jag tycker inte att du tänker fel, som sagt det låter urskumt. Att h*n inte hunnit idag kan ju vara att något ska göras med familjen men det är ju som sagt två dagar.
Och @Riru NEEEEEJ!
Jag gick idag igenom de 25 sidor avelshingstar som finns. Av de 4 (!) som fanns med GP över 660 och 3VG (eller 4) och inga An så var 3 efter Pinocchio. När jag accepterade enstaka GP-poäng lägre (men här var jag inte konsekvent) fick jag bara Pinocchio-avkommor.
Använd en annan hingst, snälla @Meibla? Om det inte är något väldigt väldigt speciellt du är ute efter med Pinocchio förstås![]()
Man får vara grinkärringJa, jag tycker ju kanske också, att om man nu budar på en häst, och vet att man har 2 dagar på sig, så borde man kanske försöka peta in 2 min på HR för att bara klicka på "buy".. Istället för att sitta på discord tex. Funderar på om jag ska skriva till hen på discord o se om den fortfarande vill ha hästen öht, men samtidigt så tycker jag nog att personen ska kontakta mig och inte tvärtom. *grinkärring idag*![]()
Ingen av mina har fått med något vitt allsJag har inte sett någon avkomma efter Pinnochio med både bra confo och höga körpoäng dock (förutom @Meibla s sto!), och även om hingsten är vanlig så finns det ändå ingen avkomma jag själv velat använda. När @Meibla fick ett sådant supersto efter honom tyckte jag att det vore super att få en kopia fast hingst, och gärna få med det vita då jag är lite sugen på att fortsätta avla på mycket vitt. Så bara lite själviska anledningar![]()