Sv: Haflingertråden del IV
Ja, eller hur![Wink ;) ;)](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
?
Hahahaha........hon kanske är lagd åt andra hållet![]()
Ja, eller hur
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Hahahaha........hon kanske är lagd åt andra hållet![]()
*kl*
Jag kan ju inte vara sämre jag utan måste ju också titta på bilderna från Riksutställningen.
Jag gillade Maluka och Martha av stona och Silly, det var en vacker häst, min smak till max.
.
Tyckte också dom var fina, gillade särskild Martha, ganksa kraftigt men efter min smak. Och den lille Ajax, var är den gullig!
G_T Låter spännande! Tror du att du klarar att bara titta på dem?Dom är ju så goa dessa små söta fölisar!!!!!!!
*kl*
Ska strax kika igenom vad ni har plitat ner här det senaste men först måste jag berätta om våran dag i dag...den har varit kanon.
De senaste ridpassen har vi tränat på det vi lärde oss på clinicen, det har gått jättebra och nu spinner han ganska bra faktiskt, inte fort men däremot korrekt vilket är det viktigaste.
Idag tränade vi lite på det också men även lite trail inför kommande tävling. Eller ja...trail och trail...vi gick över bommar samt backade mellan bommarmen det gick jättebra.
Han slog i lite till en början men sedan lyfte han minsann fötterna. Backning mellan bommar gick kanon och han lyssnade jättebra.
Jag kunde flytta bakdelen separat om så behövdes.
Efter ett pass på ca. 40 min var det dags att skritta av. Jag tänkte i mitt stilla sinne att jag skulle försöka ta oss ut och skritta på vägen bort från stallet.
Och vet ni......vi kom iväg.
Som jag berättat förut så har vi inte kunnat rida själva ute bara för att han vägrar lämna gården om jag sitter på ryggen.
Han stannade två gånger och började backa men jag lade då bara en liten volt och sen gick det framåt igen.
Det gick tom. så bra att vi travade en bit samt att vi galopperade upp för en backe.
Ingen stor grej egentligen men det var vår första gång vi var alldeles själva där jag sitter på, om vi bara är ute och går så är det inga problem.
Det håller jag verkligen med om!Vackert huvud och lång fin man, lite av en sagohäst!
Kul att ni gör såna framsteg, fast med det grundarbetet du lagt ner är det ju inte konstigt!![]()
jag hoppas det! det är ju svårt att ha ett hingst föl och ett stoföl ihop, så nästa år passar bättre!
Men om nån skulle erbjuda stallplats i vinter så.. och det rätta stoet finns där så vem vet!
Nu ska jag återgå till att måla stallet, det måste ju vara klappat och klart till jul!
Jag tycker det är otroligt svårt att avgöra. Belle är ju precis som stoet i den danska annonsen ganska grov i typen. Jag skulle iallafall inte reagera om jag såg en lite betestjock häst av den typen med en sådan nacke.
Jag har en bild på en fjording i en dansk bok om "forfangenhed" (fång) som påstås ha fettnacke. Så tycker jag var och varannan fjording ser ut, alltså heller inget jag skulle reagera på. Kanske har din hovis rätt eller så har han sett för många fullblod.