Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Ja, det gör jag. Sedan jag fick Isola, dvs drygt sju år sedan, har jag betalat lite drygt 7 500 kr i premie. Det kommer man inte långt med om något händer.
På tio år skulle jag komma att betala 35 000 och det räcker jäkligt långt.
Vad har du för försäkring då egentligen? Jag betalar 4400:- om året och jag har 4 högförsäkrade katter varav två har avelsförsäkring och 3 livförsäkring.
Apropå sjukvårdkostnader så har jag (*peppar, peppar*) haft friska katter men den förra gamlekattens struma kostade ändå 26000:- innan allt var klart. För en relativt vanlig sjukdom och ingen akutvård.
Nej, det lönar sig verkligen inte, och blir katten äldre än 7 år så finns knapt något skydd kvar öht! Jag har fem katter och alla får den veterinärvård de behöver.
Skulle bara rekommendera att försäkra om man inte har några besparingar alls och ingen möjlighet att låna från bank eller familj. Särskilt om man har flera katter.
Håller inte med om att 20.000 inte räcker långt, när min fick buköppnas pga tarminvagination plus massa andra undersökningar, vätska, röntgen osv så gick det på drygt 11.000 kr totalt.