Jag säger som jag sagt i så många trådar tidigare, dels måste ribban höjas ur både hälso och mental aspekt . Jag tycker att man bör ta och blicka mot dom extremaste raserna först, plattnosarna-fram med ett ideal där nosen är längre och kroppen inte lika tung (som ex eng bull)! Skinnisarna, fram med ett stramare ideal, nakenhundarna-lyft fram puffarna och slopa dom nakna.
HUR man löser dom problemen är en annan fråga, jag är för utavel på många raser.
Sedan finns det ju raser som "ser" friska ut men där sjukdomar döljer sig under ytan.
Mentalt sett är jag för att alla raser bör ha krav på sig att gå MH. Även rena sällskapshundar.
Brukshundar ska ha ännu större krav, tex genomgå ett speciellt bruksprov om man vill avla. Likaså jakt och vallhundar eller i stort sett alla hundar som ska jobbas.
Fram med krav på HD röntgen på alla raser som bör genomgå en röntgen.
För mig är kraven inte alls höga utan helt rimliga, dessvärre hålls det tillbaka av folk som vill behålla ett visst utseende på hund utan att kunna kompromissa trots att det bara skulle göra djuret gott att förskönas till ett hälsosammare ideal.
Jag tror på att man måste blotta rasernas problem för att folk som köper djuren ska förstå vad dom ger sig in på. Minst hälften köper en valp och förstår inte att dom kan kolla upp hundars mentala och fysiska hälsa åtminstone någolunda.
Jag tror även att man måste upplysa folk om att blandraser är minst lika sjuka, folk går tyvärr på myter i det mesta. Har dom fakta framför sig kanske dom gör noggrannare val och blir mer kräsna, vilket sätter press på uppfödarna, vilket i sin tur sätter press på rasklubbarna.
Fram med mer kunskap helt enkelt!