Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Sonen äter gröt! Har du några proportioner?Grötbullar!
Om du äter gröt och får lite över. Värm på i kastrull, blanda i smör, mjölk och jäst samt lite sirap.
Häll i valfritt med solros/lin/pumpafrön, hackade nötter (valnötter är supergott), russin/torkad frukt osv... samt mjöl (vete eller råg eller både och)
Gör små bullar av det. Jäs 30 min. Pensla med lite vatten. In i ugnen 180-200 grader i 8-12 min beroende på ugn
Om du normalt inte äter gröt så börja att koka nån dl gröt (vatten, havregryn, nypa salt)
Sonen äter gröt! Har du några proportioner?
Sonen äter gröt! Har du några proportioner?
Här är mitt absoluta favoritrecept! https://mittkok.expressen.se/recept/kalljasta-valnotsbrod/
Jag föredrar kalljäst bröd, tycker det brukar bli godast.
Det var ju precis det jag bakade igår - otroligt gottDenna är min absoluta favorit.
LÅNGPANNEBRÖD 20 bitar:
4 dl havregryn
8 dl mjölk
50 g jäst
50 g rumsvarmt smör
1 msk honung
1 tsk salt
Ca 8-10 dl vetemjöl
Gör såhär:
1) Häll i mjölk (6 dl av 8) och havregryn i en kastrull. Koka upp ”gröten” och ta sedan av den från plattan.
2) Häll sedan i 2 dl (resten) kall mjölk och låt det svalna till ca 37 grader.
3) Smula jästen i en degbunke eller köksmaskin.
4) Se till att smöret är rumsvarmt, är det för kallt kan du köra det i micron i några sekunder.
5) Häll sedan i lite av havregrynsröran i degbunken tills jästen löses upp.
6) Häll sedan i resten av ingredienserna. Mjölet har du i lite i taget. Låt sedan maskinen jobba några minuter, tänk på att det är under den här tiden som glutentrådarna skapas – de som gör degen elastisk och smidig. Degen får vara lite kladdig men ändå smidig. Tänk att den ska släppa lite fint ifrån degbunkens väggar när den bearbetas. Låt sedan degen jäsa i ca 30 minuter.
7) Sätt ugnen på 225 grader. Ha i bakplåtspapper i en djup långpanneplåt (standardmått 30×40 cm). Lägg i degen och platta ut den så den ligger jämnt i plåten. Jag plattade ut den med fingrarna och händerna.
8) Dela sedan upp degen i 20 bitar. Jag använder min pizzasliceare, degskrapa går också fint. Strö över lite mjöl och låt degen jäsa 30 minuter till. Sedan är det skjuts in i ugnen i ca 20-25 minuter. Allt hänger ju på Din ugn, håll koll på brödet. Det ska ha en fin färg uppepå.
Det var ju precis det jag bakade igår - otroligt gott!!
Här är mitt absoluta favoritrecept! https://mittkok.expressen.se/recept/kalljasta-valnotsbrod/
Jag föredrar kalljäst bröd, tycker det brukar bli godast.
Jag bara slänger in det i kylen i 3 h ungefär. Det brukar bli en rejäl deg av det! Degvätskan ska vara varm precis som vanligt, så jästen vaknar.Jag har provat att kalljäsa ett par gånger, men tycker inte att det jäser alls. Hur brukar du göra och hur mycket jäsning ska jag förvänta mig?
Ok, ingredienser vatten, mjöl, olja, salt + surdeg eller jäst.Har tänkt bli bättre på att baka eget bröd nu när jag är hemma på dagarna, både billigare och godare! Efterlyser därmed era bästa brödrecept. Gärna snabba/enkla med saker man alltid har hemma, men även extra gott annat är välkommet![]()