Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
det är 350 kkr. och jag tänkte finansiera det med spar pengar men en vän vill att jag ska finansiera det med en golfunder eller liknade. Hon erbjöd sig själv att låna ut pengarna men det känns väldigt fel. Men jag tyckte att det var en tveksam metod och jag vill bara checka mig själv.Det beror ju mycket på vad insamlingen gäller. Och hur stor summa du behöver.
Jag tycker absolut det kan finnas lägen då en insamling känns vettig. Jag har haft någon och har någon i vänskapskrets som länge varit svårt sjuka, tömt egna buffertar efter år av sjukdom och inte kan jobba pga allvarlig/dödlig sjukdom. Att de bett om hjälp för vård eller för att göra ngt för sina barn som kanske får ett sista minne ihop etc ser jag som ngt jag gärna bidrar till.
Men visst har jag också sett insamling för saker som mer handlar om lyxkonsumtion, tex en som ville ha råd att ha kvar häst för flera hundra tusen vid skilsmässa. När hen hade andra tillgångar med att ta av. Det kändes inte riktigt som ngt jag själv skulle be om pengar för utan att skämmas.
Låna ut pengar till dig när du redan har dom?det är 350 kkr. och jag tänkte finansiera det med spar pengar men en vän vill att jag ska finansiera det med en golfunder eller liknade. Hon erbjöd sig själv att låna ut pengarna men det känns väldigt fel. Men jag tyckte att det var en tveksam metod och jag vill bara checka mig själv.
Så du har pengarna men andra ska betala det åt dig? Alltså nääää. Skojar du med oss?det är 350 kkr. och jag tänkte finansiera det med spar pengar men en vän vill att jag ska finansiera det med en golfunder eller liknade. Hon erbjöd sig själv att låna ut pengarna men det känns väldigt fel. Men jag tyckte att det var en tveksam metod och jag vill bara checka mig själv.
+1 på den! Det var inga småpengar heller…Så du har pengarna men andra ska betala det åt dig? Alltså nääää. Skojar du med oss?
nej det är en helt galen syn på situationen. Jag har pengarna men en person ville att jag skulle göra en insamling i alla fall.Så du har pengarna men andra ska betala det åt dig? Alltså nääää. Skojar du med oss?
Du kan väl tänka själv? Det behöver du väl inte buke till.nej det är en helt galen syn på situationen. Jag har pengarna men en person ville att jag skulle göra en insamling i alla fall.
Jag vill bara kolla att jag låg rätt.
nej det är en helt galen syn på situationen. Jag har pengarna men en person ville att jag skulle göra en insamling i alla fall.
Jag vill bara kolla att jag låg rätt.
Jag har inte startat någon insamling, tänker inte heller göra det. Jag ville bara se att jag hade sunda tankar för att fortsätta själv. på den väg jag tänkte gå.+1 på den! Det var inga småpengar heller…
Hennes*Det är väl mycket som skulle köpas. Hus i Italien med mera. Men det är hans ensak och det finns säkert orsaker till varför det inte blivit så. Orsaker vi inte vet.
Ja för sjutton! Gud vilken felskrivning, var absolut inte med flit. Tack för att du smällde till mig på fingrarna, det förtjänade jag. Var inte meningen att vara plumpHennes*![]()
I de flesta fall skulle det nog inte spela särskilt stor roll tänker jag, men här kändes det viktigt.Ja för sjutton! Gud vilken felskrivning, var absolut inte med flit. Tack för att du smällde till mig på fingrarna, det förtjänade jag. Var inte meningen att vara plump![]()
För mig är det skitsamma om det är t.ex. den som är mkt sjuk och verkligen behöver hjälp efter att ha gnetat på i 10 år och bara inte fixar allt mer som startar insamling för ngt viktig som behövs eller om någon annan startar insamlingen. Jag ser bara till behovet. Men som sagt så bör det vara till ngt mkt viktigt och där man inte ser annan utväg.Jag tycker det är skillnad om någon annan drar igång en insamling till förmån för en eller om en gör det själv.
Undantagen som kan vara ok när det gäller en insamling en startat själv är väl typ att kunna spela in en film, delta i någon större idrottstävling eller liknande.