Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Underbart!! När jag tittat på dina, och PIRU:s bilder, blir jag mer och mer övertygad om att det är Vandringdags för oss också! Själv längtar jag upp till Västerbottensfjällen igen, men vi kanske skulle börja med en led här nere i Skåne.
Underbart!! När jag tittat på dina, och PIRU:s bilder, blir jag mer och mer övertygad om att det är Vandringdags för oss också! Själv längtar jag upp till Västerbottensfjällen igen, men vi kanske skulle börja med en led här nere i Skåne.
Blekingeleden?(ligger ju förvisso inte i Skåne, men du bor ju inte så långt in i Skåne
)
KL
Nu kanske jag verkar lite gluttig, men ni som vandrar lååångt bort från bil och civilisation med hundarna i skog och mark, är ni inte rädda för huggormsbett? Vad gör man om hunden blir biten där ute i ingenstans?![]()
(Hoppas på att få höra om någon mirakelmetod!)
Skulle vilja upp till Kebnekaise igen varit där 2ggr innan men naturen är helt oslagbar där uppe singivaggi massivet och tolpargorni som ser ut som vulkan. Men knäet sätter stop i år för nåt sånt så vi får göra kortare turer här nere istället.
Lena en 3.e kull föds nu strax efter Jääkäri inte dax o slå till en mycket härlig tik så man kan räkna med starka djur ur den kullen. Vore nåt för dig det.
Sluta fresta mig, säger jag ju!Jag får ju inte skaffa fler djur, inte ens en kanin till dottern! Dessutom ska jag utnyttja Beauceronens fulla potential
innan jag skaffar mig en till hund, det vore orättvist mot honom annars!
Livet är för kort - hur ska man hinna med allt, undrar jag ofta??? Man behöver nästan ett liv för varje sak!
Indil - Blekingeleden ska jag kolla upp!! Vad superkul!!
Och, PIRU, vad är det för tabletter och hur får man tag i dem? (Den meningen lät skum!!)
Jag är inte ororlig har tabletter med sen får man väl bara dom.
Vad gör Betapred med kroppen/giftet? Kan hunden klara sig längre då?
Om man är 3 timmars fotvandring från bilen och sedan har ca 3-4 h körning till vet, överlever hunden det då med betapred?
Omfattningen av giftet måste ju påverka, men rent generellt.
Jag har hört om hundar som kommit in väldigt tidigt till vet och ändå varit nära att kola vippen, därav min undran.
för skulle jag oroa mig hela tiden om vad som kan hända så skulle jag inte våga mig ut.
Man kan inte skydda sig från allt.
Jag är mer så att skulle det hända nåt, så låt det gå jävligt snabbt och utan lidande helst.