Sv: Avel på eksemhäst!
Enligt påstående så hade jag inget på fötterna utan kom med grundlösa påståenden att det var ärftligt.
Det påstods också att det fanns en stor studie gjord av flera länder tillsammans att det inte var ärftligt.
Jag ser gärna en källa till denna studie.
Här är 2 länkar studier som hävdar motsatsen.
http://hippocampus.slu.se/fragorsvar/arkiv.cfm?Call=fragorsvar&PageAction=1&id=46
http://www.geysirforening.com/Fakta/Eksem.htm
Finns fler...men jag vill gärna se den andra studien som det hänvisades till.
Har sett för många hästar med eksem o sett stressen hos dessa djur...för att någonsin vilja främja avlandet på eksemhästar.
Jag ska tydliggöra det du skrev i det inlägget, du hävdande att det var moraliskt hemskt och inte enligt djurets bästa att avla på min islandfödda eksemhingst, är det konstigt om jag reagerar? Sedan tar du tillbaka dina påståenden när du får reda på att hingsten är islandfödd. Men du brydde dig inte om att ställa frågan, utan spydde ut din avsky direkt istället för att ta reda på fakta, klart du får spydiga kommentarer tillbaks, det måste du väl förstå?
Jag satt som en av publiken på Häst 2008 då den Isländska veterinären Sigriður Björnsdottir föreläste om Spatt och eksem. Som jag skrev i den andra tråden så framkom att utlandsfödd eksem(alltså utanför Island)är ärftlig till mycket stor del, men i deras forskningsresultat så var den lilla procent importhästar som nedärvt eksem, så liten att de räknade med att det inte var ärftligt. Detta står även på SLUs
hemsida. Men där har de vinklat det lite annorlunda
Här är en länk som jag
hittade.
Att risken finns kan vi inte blunda för, men det kan lika gärna vara så att ärvbar eksem inte bryter ut på värddjuret men på avkomman eller avkommans avkomma. Du kan aldrig vara säker på att just du avlar på en eksemfri häst. Hur ska vi då göra för att selektera dem, kastrera/sterilisera rubbet?
Jag har valt att inte ta emot eksemston till min hingst, just för att minska risken som ju faktiskt finns även om den är liten. Vill även hänvisa till SLU's eksemstudie som visar att eksemston nedärver det i större utsträckning än hingstar, och då menar man utlandfödd eksem vilket även inkluderar andra raser. Av just den orsaken har jag själv valt att inte avla på eksemston då de kan påverka sina föl i stor utsträckning. Fölen gör ju som modern gör. Vi måste lita på vårat omdöme, och jag är faktiskt så naiv att jag tror att det är en minoritet av människor som avlar på så pass sjuka individer och låter dem plågas.
Jag har en eksemvalack som jag aldrig skulle avlat på om han var hingst, just pga att han har så pass kraftig eksem att skapet blir angripet. Min hingst kliar bara man och svans, hans skap ser likadant ut som de som inte har eksem. Alla får ju små bett, men inget mer. Och det jag ville hänvisa till i mitt inlägg som attackerades så hård i "Väntans tider" var att med hjälp av ökozon är hingten totalt besvärsfri, vilket var en underbar nyhet som jag ville dela med mig av. Fler i denna tråd kanske uppskattar den hjälpen?? Dyrt och mycket jobb men vad gör man inte för sina hästars skull?
Du skrev:
För det upprörde mig att någon kan sitta och försvara avel med eksemhästar här på ett forum som når ut till så många.
Finns så många tonårstjejer som vill ha föl efter sin älskling som har eksem o om då någon med egen hingst säger att det är okså visst...vad ska hindra dem?
Det är väl upp till dem om dom vill avla på sin eksemhäst, deras älskling har garanterat fler goda sidor att avla på än din friska arabhingst har, enligt mig, men det är ju MIN åsikt!
Jag har sett en Briaravkomma med pålagringar i varenda kroppsdel och därmed utdömd vid 5 års ålder, en arab som hade samma problem och utdömd vid endast 2 års ålder, är man inte nogrann med vad arab/halvbloden nedärver? Använd din upprördhet även där, så ska du se att du till slut blir utbränd, tyvärr.
Jag dömer inte andra om inte andra dömer mig.
Min hingst har 21 avkommor i Sverige och som jag skrev har "mig veterligen" ingen av dem utvecklat eksem och jag känner till många av dem. Har själv en 8 årig valack efter hingsten som av alla mina hästar är minst besvärad av mygg och knott.
Hingsten nedärver mycket goda kvaliteér och jag kan räkna upp minst tre "friska" hingstar som jag garanterat ALDRIG skulle avla på pga lynne... Men de är purfriska.... vi lägger nog ribban där vi vill.
Än en gång, var inte så kvick på att döma andra...
Du har ju fortfarande rätten att välja själv, och jag accepterar att du har den syn du har, tyvärr får du lov att acceptera att jag inte ser det som du gör!
Återigen, Det är dokumenterat att utlandsfödd(typ svenskfödd) eksem ÄR ärftlig och jag står inte bakom avel på dessa djur.