Sv: Äntligen ska jag få en till bebis!!!
När hon kom hem sent i söndags kväll så rusade hon ut ur kattburen så snabbt att Laban knappt hann uppfatta att det var en katt i lägenheten! När ljuset gick upp för honom poffade svansen upp en stund för att sedan utbytas mot ren skär förälskelse. Han lämnade inte hennes rumpa en sekund på hela kvällen!
Wilma, tja, hon sket högaktningsfullt i Laban och ville hellre kolla igenom sitt nya hem!
Senare på kvällen började de leka, Laban har nog aldrig lekt så mycket i sitt liv - han var nämligen helt andfådd! En snabb vilopaus och sedan rally igen.
Så den natten blev det inte mycket sömn.
Inatt har de däremot legat hos oss i sängen hela natten! Laban som en mössa på husses huvud och Wilma, kurrandes, i knävecket på mig.
Hon kurrar något enormt mycket! Låter som en liten traktor. Är enormt kelig och vill vara i centrum hela tiden!
När jag såg henne första gången trodde jag inte på att hon är 7 månader - hon är verkligen pytteliten! Det framgår inte på bilderna lika bra som i verkligheten dock. De trodde mamman var sjuk när de hittade henne, men efter nogranna vet.kontroller, vaccineringar, avmaskningar och matning så kunde konstateras att båda två är kärnfriska och äter som de ska - de är bara väldigt små.
![Wink ;) ;)](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
(Vilket Micks tycker är ganska gulligt)
Nu, andra dygnet, så kan man verkligen konstatera att "Laban + Wilma = Sant" . De gör ALLT tillsammans. Exempelvis vill hon inte putta aktivitetsbollen med torrfoder i själv - Laban gör det ju så bra åt henne, så kan hon snabb som en råtta smita fram och sno godbitarna från honom
Igår kväll när jag skulle byta underlakan så gör Laban som vanligt och hoppar in under lakanet för att ligga där och lura. Eftersom vi har resorlakan så ligget det ganska tight och spännt över Laban. Då hoppar Wilma upp i sängen och när Laban (den djävul som han är) går till attack mot hennes tassar så flyger hon högt upp i taket (nästan) för att sedan ettrigt attackera bölden i sängen
![Wink ;) ;)](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
, jag skrattade så jag grät
![Big Grin :D :D](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
Sådär höll de på i kanske en halvtimma.
Mja, det är tidigt så jag kommer inte på så mycket mer att skriva, men det dyker säkert upp något nytt...
![Smile :) :)](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
De verkar ju inte få slut på idéer här hemma i alla fall
Edit: Har ingen aning om vad det är för raser i henne, men jag misstänker lite siames eller något åt det hållet. Dels på grund av hennes ansiktsform och smäckra kropp och, kanske främst, för att jag aldrig hört en katt PRATA så mycket som denna gör! Nu ska monstren få mat.
![Smile :) :)](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)