Jag har fastnat helt för Salukin (främst den långhåriga, men släthåriga är också fina). Vill skaffa en så fort som möjligt, men först måste jag ha lite er ekonomi att tala om (går precis med mig & hästen, kan inte betala för en individ till då rasar det ihop

) och på nåt sätt bli av med moderns allergiske karl (= flytta hemifrån elr vänta tills han dör..

).
Hursomhelst..
Jag vill ha en hund som är trevlig och kan ligga och gosa, men inte är "despert" efter uppmärksamhet varje sekund och springer fram till vem som helst när som helst. Jag kommer förmodligen att bo i lägenhet, så vill inte heller ha ett yrväder som river huset när jag går ut ett par timmar..
Är inte heller intresserad av utställning eller nån annan form av tävling, och kommer nog aldrig att bli, alltså är en hund som kräver massoooor av bruksträning inte min grej.
Vill ha en hund som trivs och mår bra av att tillbringa så mycket tid som möjligt utomhus, på låånga ridturer med mig & Honey, i stallet, i skogen. På jobbet om jag har möjlighet men det är inte garanterat - beror ju på vad jag får för jobb sen. Alltså en hund som man kan gå ut lååångt med på morgonen, sen vara själv över dagen, och sen direkt ut på eftermiddagen och vara ute 3-7 timmar. Sen hem och sova och så börjar vi om..
Har fått sagt till mig att en Saluki eller annan vinthund skulle passa in i mitt liv. Vad säger ni vinthundsägare?