Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Hahaha!!!! No offense at all!Inte för att förolämpa @Lena Furberg![]()
Snygg räddning där!Inte för att förolämpa @Lena Furberg![]()
Ööh? Ägaren tränar och tävlar trav, har en tvåårig hingst men har ingen unghästvana? Det låter helt konstigt.
Förlåt, men det känns som om det blir lite för mycket Furbergserie för min del.
Du "sköter" hästen två dagar i veckan?
Det e ytterst få inom travet som inte har unghästvana. O dom flesta har hingstvana. Tycker det låter konstig o hästen låter farlig. O sen e hästen 2 år o tränas i sverige så har den aldrig startat. Möjligtvis gått premie o kvalat.Heeej, har börjat hantera en 2årig varmblodshingst nyligen och han har världens personlighet. Han är alert och intresserad vad man håller på med och VÄÄÄÄLDIGT busig men inte taskig, verkligen jätte fin. Han älskar att bli kliad och mysa. Ägaren tävlar trav med han och de går väldigt bra för han. Men han har ingen respekt över huvud taget för folk. Han stegrar mot de som leder och slår med hovarna mot en, trycker upp en mot väggen och slänger med huvudet. Han har jagat ut folk ur hagen när dom fyller på vatten och bitit fast i håret på folk och vägrat släppa. Stegrar i protest och springer över när man leder. Han är 166cm i manken nu så han är stor redan nu. Har skött om han i 3 månader nu och jag har inga problem men att hantera han nu. Han följer lugnt efter mig när jag leder och håller av stånd och isar respekt. tränar väldigt mkt nh med han.
Nu till problemet.
De är BARA jag som kan hantera han. Har prövat prata med ägaren och frågat om hon vill hjälpa till nån gång när jag tränar han så han lär sig att han ska visa respekt mot alla som leder/hanterar han. Men dom är helt ointresserade. Och har jag inte varit i stallet på några dagar så börjar han testa mig och beter sig dåligt igen. Var på semester så va borta 9 dagar, när jag kom tillbaks så var han en mardröm. Han lyckades stegra över mig och slog mig i bakhuvudet så jag fick en skallfraktur.
Han kommer ju inte komma nån varit om ingen annan förutom jag bryr sig att lägga ner lite tid på hans hantering(jag är där 2 ggr i veckan och då är jag minst 4 timmar åt gången). Vet inte vad jag ska göra för känns meningslöst att spendera massor med tid och energi när ägaren inte visar intresse att hjälpa han. Ägaren har sagt vid flera tillfällen att hon är rädd för han och att hon inte ens gillar hästen, att hon bara har han för att de är hennes mans häst (han är aldrig i stallet). Vet inte om jag ska sluta sköta hästen och söka någonting annat eller om jag ska fortsätta för hästens skull. För slutar jag så kommer ingen hantera han förutom till och från träning.
Jag ska lägga till att ägarna är jätte trevliga och tar bra hand om övriga hästarna. inte misskötta eller nått. Men tror bara ägaren är osäkra eller rädda. Dom äger hans mamma och har fött upp han.