Jag ar tillrackligt gammal for att kanna igen de flesta moderna Svenska barnnamn som gammla. Namn som mina mor och farforaldrars generation hade.
Ellen, Ada, Ingeborg, Klara, Emelia, Agda, Albert, Emil, (varfor minns jag mest kvinnor?

)
I min mamma's generation fanns manga Märta, Ragnhild, Ingrid, Edit, Bodil, Britta, Astrid, Sture, Nils, Sven, Kåre, eller Ingvar.
I min generation ar det manga Margareta, Ulla, Karin, Lena, Birgitta, Kjell, Johan, och Bengt.
Mina foraldrar gav mig namnet Elaine och valde att uttala det pa Engelska. INGEN hette Elaine, eller hade hort talas om det namnet nar jag var liten och ALLA tyckte det var det underligaste uttal de nagonsin hort talas om ... och jag ALSKADE mitt namn. Det gjorde mig unik. Jag behovde alldrig verifiera vem jag var med mitt efternamn i skolan, om nagon sa Elaine sa var det mig de menade.
En tjej jag kanner gav sin lilla (nu ett ar) namnet Ada-Mae och en annan liten heter Emma-sue ... och jag avgudar bada namnen.
