Typiskt svenskt julgodis?

Dressyrtjejen_97

Trådstartare
Vi brukar varje år skicka ner en låda med lite allt möjligt till släktingarna i Tyskland. Typ knäckebröd, Gott/Blandat godis osv. (Och så vi får vi en likadan låda, men omvänd tillbaka :d).
Nu önskade de dock, förutom de typiska svenska årets runt sakerna, även "svenskt julgodis" och det har tagit totalstopp i hjärnkontoret hos oss. Vad finns det för svenskt, typiskt julgodis, som dessutom är lätt att skicka?
 
Olika varianter av knäck, kola, tryffel, ischoklad är väl det första jag tänker på....
Polkagrisar brukade jag hänga i granen. Kan det vara något?
Är marsipangris typiskt svenskt?
Eller har Marabou gjort några chokladtomtar?
Håller med om knäck, kola, ischoklad och polkagrisar. Men marsipan är ju typiskt tyskt. Sedan kan man ju tänka sig rökt renkött och liknande delikatesser som man kanske vill ha till jul.
 
Olika varianter av knäck, kola, tryffel, ischoklad är väl det första jag tänker på....
Polkagrisar brukade jag hänga i granen. Kan det vara något?
Är marsipangris typiskt svenskt?
Eller har Marabou gjort några chokladtomtar?
Ischoklad är definitivt inte svenskt! :D Det får vi i våran låda från de. På många lådor i de svenska affärerna står det dessutom "Eis Schokolade" men med påklistrad svensk innehållsförteckning. ;)
Däremot var de andra tipsen jättebra! :bow:
 
Finns dessutom inte här. Kexchoklad saknar jag med och ostbågar. Knäckebröd finns i varje mataffär. Skumgodis finns också men inte i samma smak som juleskum iof. Marabou är också vanligt. Tack och lov börjar det komma mycket svenskt i hyllorna här nu mot för 8 år sen när jag flyttade hit.

Julmust!!!! ❤
 
Ischoklad är definitivt inte svenskt! :D Det får vi i våran låda från de. På många lådor i de svenska affärerna står det dessutom "Eis Schokolade" men med påklistrad svensk innehållsförteckning. ;)
Däremot var de andra tipsen jättebra! :bow:
Fast även om det finns i andra länder/har ursprung i andra länder är det ju ändå typiskt svenskt. Finns ju överallt i juletider liksom.
 
Lakrits är något som jag saknar här i södra Tyskland. Mer finskt än svenskt förstås. Polly finns inte här. Vissa saker får jag tag på Ikea.
 
-Skumtomtar
-Pepparkakor (en tub ädelostmjukost till kanske? eller bara en beskrivning att många äter det med ädelost så kan de köpa det själv och prova)
-Något med saffran: t.ex. lussebullar eller om det finns risk att de inte är så goda när de kommer fram kanske en sats av nåt hemgjort saffransgodis t.ex. saffransfudge. Det är väl rätt svenskt att använda saffran i godis och kakor? Många andra länder använder det mest i mat som t.ex. fisksoppa eller paella.
-En Aladdinask. I sig inte unikt men en stor svensk tradition. Det ska ju alltid finnas en Aladdin eller Paradisask på julen. Även om det nog är få som har det som sin favorit.
 

Liknande trådar

Hundträning Hej buke! Sett att många har fått så himla mycket bra tips och råd här, så jag gör ett försök jag med :) Jag har en 17 månaders... 3 4 5
Svar
99
· Visningar
7 481
Senast: hastflicka
·
  • Låst
  • Artikel Artikel
Dagbok Jag måste skriva av mig lite, och kanske kunna få lite goda råd. Varning för långt och troligtvis rörigt inlägg. Det har varit jävligt... 2 3
Svar
44
· Visningar
10 583
Senast: Hyacinth
·
Relationer I vilken ände ska jag börja ens försöka förklara det som har hänt, mina tankar och allt kaos som just nu omsluter mig.. Jag får försöka... 7 8 9
Svar
164
· Visningar
35 317
Senast: cirkus
·
Övr. Hund Hej allihopa! Jag är helt ny här och blev tipsad om detta forum då jag använder positiva metoder när jag tränar min tjej. Jag pluggar... 2
Svar
32
· Visningar
13 084
Senast: Milosari
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp