pannkaka

Trådstartare
Usch idag har vi tagit det oerhört tunga beslutet att låta vår gammelman få sluta sina dagar.:cry: Varför ska det känna så jobbigt fast man vet att det var rätt beslut för honom, och varför ska man känna såna skuldkänslor? Hur går man vidare, just nu känns det som jag aldrig mer vill se åt en hund.
 
Sv: Tung dag!

Beklagar verkligen! :( Det är ett oerhört tungt beslut även när man är övertygad om att det är rätt. Jag känner precis igen dina tankar, särskilt det där om skuldkänslorna.

Tänk dock på att om du inga skuldkänslor hade haft, utan att det helt och hållet hade känts som en lättnad för hunden att låta den somna in, så hade det förmodligen varit ett beslut som borde ha fattats tidigare. Jag tror att det rätta är att låta hunden somna in medan det fortfarande finns några glädjeämnen kvar.

Saknaden efter min hund som somnade in för drygt ett år sedan finns fortfarande kvar. Men jag känner faktiskt ingen sorg när jag tänker på henne, jag känner bara glädje och tacksamhet över de nästan sexton år som vi fick tillsammans. Jag ler varje gång jag tänker på henne! :love:
 
Sv: Tung dag!

Beklagar sorgen. Det ÄR svårt att mista en vän. Jag miste min hund i mars i år och jag saknar henne fortfarande. När förlusten är färsk är det bara att sörja allt man kan, det går inte att gömma den. Det måste ta den tid det tar. Så småningom lättar det.
 
Sv: Tung dag!

...Beklagar sorgen... Min, så högt älskade, lilla fina följeslagare verkar närma sig den punkt i livet där det börjar bli dags att vandra vidare. En enorm sorg som sköljer över en...hur ska man ta sig igenom detta....?
 
Sv: Tung dag!

Jag lider verkligen med dej :cry:. vaknade i morse, det var så tomt ingen som ville gå ut, ingen kall nos under täcket som bara väntade på att matte skulle gå upp. Vet inte hur många gånger jag sträckt mej ner för att klappa men det finns inget där.
Just nu känner jag mej som Sveriges största lipsill, har gråtit mej genom hela gårdagskvällen och natten, att man kan sakna en hund så mycket.
 

Liknande trådar

Övr. Hund Har en renrasig hund av mindre ras som kom till oss för fyra år sedan direkt från uppfödaren. Hon var 14 månader när vi tog henne och är... 2
Svar
20
· Visningar
2 479
Senast: Otherside
·
Övr. Hund Det känns som.om det dags för en ny presentations tråd av våra bukehundar då det känns som om det var ett tag sen sist! Bild... 2 3 4
Svar
67
· Visningar
5 927
Övr. Hund Hej! Jag söker rådgivning då jag sitter i en jobbig sits just nu. För ca 3 månader sedan tog jag emot en 2,5 årig hund som en bekant... 2
Svar
20
· Visningar
1 738
Senast: tanten
·
Hundträning Jag behöver alla råd hur jag ska hjälpa min hund som jag uppfostrat helt fel. Jag har gjort henne rädd och osäker. Vid hundmöten har jag...
Svar
7
· Visningar
879
Senast: Red_Chili
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

  • Uppdateringstråd 31
  • Kattbilder #10
  • Kastrering av tik - erfarenheter?

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp