Sv: Släppa ut föl på lösdrift
Så mycket var det värt med amma... INTE ETT SKIT!! Jag ville ha några kronor betalt för extramaten o jobbet här + en liten hyra av stoet de månader hon ska stå hos dem men det gick inte.
Tänkte du ta hyra för stoet????
Vi har erfarenhet åt båda håll. Både moderlösa föl som kommit och detsamma som hittat ammor på annat håll.
Men hyra har då ingen tagit.
I fallet sto och föl så är det alltid fölet som går först i alla lägen.
Mycket tråkigt att det gick som det gick för er och att kommunikationen inte fungerade.
Så där lite offtopic..
För ett tag sedan så jagade jag själv en amma på jouren.
Fick kontakt med tre stycken.
Och hör här:
Det ena stoet stod på klinik fortfarande och var inte ens tillgänglig.
Det andra stoet hade lagts ut på listan av ägarna vars sto stod på ett stuteri och inte ens berättat för den personalen där att hon var listad.
(så gör man INTE. INTE, INTE)
Det tredje stoet hade en ägare som ville både det ena och det fjärde med täcken, motion, avgifter, fodersorter och f-n vet vad.
Dessa tre ovanstående märrarna skulle alltså aldrig varit med på listan.
HUR KUL tror folk att det är, att först se mamman gå åt, och sedan planera in försörjning/mat på ett dygnsföl..vidare sätta sig med ammajourens lista och få massor med konstiga kommentarer????
AM (lite trådkap, ber om ursäkt)