Sv: Ringkota
Tyvärr är det väl ingen direkt god prognos på det.
Kiickan:
Ringkota är pålagringar som blir som en ring runt karleden därav namnet. Påverkar väldigt mycket rörelseförmågan.
Ett par klipp från "fråga veterinären" på Agrias sida:
Ringkota uppkommer vanligen efter någon typ av skada i kotledsområdet. Hästar med korta, stumma kotor, löper större risk att drabbas. Eftersom exteriör är ärftligt, löper avkomman risk att få samma typ av kotor och därmed ökad benägenhet att utveckla ringkota. En häst som drabbats av ringkota, blir ofta sämre med tiden.
Prognosen för din häst, beror på hur kraftiga symptom den har och hur det ser ut på röntgen. Diskutera med den veterinär som undersökt din häst.
Ett till
Det är riktigt att hästar med ringkota kan fungera. Särskilt om det drabbar ett bakben. Om sammanväxningen av leden går väldigt långsamt, kan man gå in och steloperera leden. Det ger dock en väldigt lång konvalescens. För mer information om just din häst, rekommenderar jag att du tar kontakt med din veterinär.