Sv: om ekollonförgiftning
Japp, men det var nog min frågeställning, som gjorde att personen som fick frågan på sitt bord, lade ner lite kärlek i sitt svar.
Ful får man vara, men inte dum![Wink ;) ;)](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
Mvh
IngelaH
Imponerande snabbt svar och så informativt !!!
Speciellt detta stycke: Den vanliga lösningen med ”problem-hästar” i samband med ekollon är väl att man helt enkelt flyttar hästen eller hästarna till en annan hage. Betänk att problemen i regel är aktuella under de toppår (s k ollonår) som uppstår vart 5-7 år efter det att eken blivit 50-60 år gammal, och då endast under senhösten (september-oktober) då ollonen faller till marken (Rydberg et al 2003). Att i det läget hugga ned ett träd som har goda möjligheter att leva i minst 500 år känns som en vettlös handling. I stort sett går det att hantera frågan genom en god djurtillsyn och en flexibel beteshållning.
Japp, men det var nog min frågeställning, som gjorde att personen som fick frågan på sitt bord, lade ner lite kärlek i sitt svar.
Hej. Jag jobbar som IT-assistent och informationsansvarig, vid Svansjön Tysslingen utanför Örebro. Jag är en sån där person, som gärna letar matnyttig information om djur, kultur och natur. Jag är också hästmänniska och moderator på ett av Sveriges största hästdiskussiosforum. Emellanåt går diskussionerna högt där och det är nästan strid på kniven.
Härom dagen startades en tråd om ekollonförgiftning av hästar där http://www.bukefalos.com/f/showthread.php?t=1122155. I den diskussionen kom frågan upp hur det egentligen är med ekar. Är de skyddade, eller får man såga och hugga ner dem hur som helst?
Jag har googlat och sökt lite här och var och det jag hittade var något om träd som var smalare än 1 m i omkrets inte räknades in i skyddet.
Kan ni hjälpa mig att bringa någon klarhet i frågan i alla de regler och förordningar som gäller, så inte folk räds för att ta bort ekar från sina hagar men även att folk inte bara fäller ekar hur som helst för att det är deras mark och de har den rätten.
Gärna en källhänvisning. Tack på förhand Ingela Hallblom
Ful får man vara, men inte dum
Mvh
IngelaH