Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Veterinära ansvarsnämnden skulle jag tro.Om man är missnöjd med en veterinärs behandling av häst och vill klaga, hur långt efter själva händelsen kan man göra det? Och till var?
Om en veterinär kommer ut och gör en gårdsbesiktning och skriver i besiktingsprotokollet att hästen haltar och att hästen förmodligen har en lös benbit och det EN VECKA senare kommer ut en helt annan veterinär och hästen går igenom utan anmärkningar på en likadan gårdsbesiktning, kan man anmäla den första veterinären då för hon gjorde uppebarligen helt fel och lyckades på grund utav det skrämma bort en köpare.
Du kan ju prova men jag tvivlar på att man tar upp det. Ansvarsnämden behandlar i frömsta fall felbehandlingart där veterinärer inte agerat enligt vetenskap och beprövad erfarenhet, slarvat, orsakat onödigt lidande, brustit i sina veterinära plikter.