När är det för kallt?

Willja

Trådstartare
Just nu är ju vädret rejält trist. 10 grader, blåst och regn... På nätterna kanske neråt 7 grader.

När är det för kallt för hästarna att gå ute dygnet runt? Just nu är jag sugen på att åka till stallet och ta in skrutten, men jag kanske är blödig;)
 
Sv: När är det för kallt?

Åk dit och se om h*n fryser om du är osäker.

Gör h*n inte det utan betar eller umgås utan att verka må dåligt så är det ingen fara. ;)
 
Sv: När är det för kallt?

Hästarna lär ju inte frysa direkt, men fångrisken är ju rätt stor när det inte är speciellt varmt på nätterna.
 
Sv: När är det för kallt?

Tack. Jag är nog blödig, men jag åker ut om en stund. Vi har bara haft lillkillen någon månad så jag vet inte om han är frusen av sig eller inte. Men antagligen står han under träden och käkar som vanligt:-)
 
Sv: När är det för kallt?

Jo, det har jag koll på. Han har en fånganpassad hage då han haft fång för längesen. (Dock inte pga gräset då det var mitt i vintern, men ändå...)
 
Sv: När är det för kallt?

7 grader och torrt väder är inga problem - regnar det kan. du ju slänga på ett regntäcke i sådant fall.
 
Sv: När är det för kallt?

Mina går i en stor kuperad hage (6 ha typ) och har tillgång till en stor lösdrift med fri tillgång på hö. Och jag kan säga att dom har inte gått in på den lösdriften en enda gång sen dom åkte ut på bete i mitten på april.Så jag tror inte att dom fryser.
 
Sv: När är det för kallt?

Har de ligghall så kan de ju vara ute hur kallt det än är. Har de inte det så är min gräns vid minusgrader. Så länge det är på plussidan går de ute.
 
Sv: När är det för kallt?

Min pålle fick regntäcke på sig igårkväll. Det var +9 grader och regnade i sidled (dvs blåste ordentligt). Han såg inte frusen ut när jag kom, men knep något med svansen och snörvlade en del. Det hade inte regnat så länge då, så jag bedömde att om det fortsatte hela natten så skulle han frysa om han inte fick regntäcke på. Så täcket åkte på, men ute fck han ändå stanna.
 
Sv: När är det för kallt?

Mina går i en stor kuperad hage (6 ha typ) och har tillgång till en stor lösdrift med fri tillgång på hö. Och jag kan säga att dom har inte gått in på den lösdriften en enda gång sen dom åkte ut på bete i mitten på april.Så jag tror inte att dom fryser.

Oj, jag har samma stl på min kuperade hage m öppna fält och skog + lösdrift. På vintern använder de inte driften men på sommarhalvåret bor de i princip i den, står och sover där många timmar dygn, fria från insekter, regn, stekande sol mm. Övertygad om att det beror på rätt läge och utformning av driften :)

Vid det här usla vädret har mina äldre (15 och 18) hästar som rids haft täcke medan unghästarna varit utan. Tar in dem på box några timmar på dagen ibland bara för att de gillar det och då ligger och sover.
 

Liknande trådar

Foder & Strö Hur ser era hästars dagar ut vad gäller fodertider och upplägg? Det är januari, kallt och vi har haft kolikkänning i stallet. Tankarna... 3 4 5
Svar
91
· Visningar
6 082
Senast: lundsbo
·
  • Låst
  • Artikel Artikel
Dagbok Just nu känner jag en längtan efter något. En längtan efter att återuppta de saker som gjorde livet så härligt – spontana resor...
Svar
0
· Visningar
272
Senast: IngelaH
·
Skola & Jobb Gammal användare, nytt nick pga ämnet. Jag har ett myndigt barn som haft det bitvis kämpigt hela tonåren. Många händelser av olika... 2
Svar
38
· Visningar
1 472
Senast: Rosett
·
Ekonomi & Juridik Jag har ett ämne som jag gärna vill höra andras synpunkter kring då jag själv inte riktigt vet hur jag ska tänka, hittade ingen annan... 2
Svar
36
· Visningar
3 599
Senast: 13579vas
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp