Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
<snip>Så han är inte en helt galen hund som rusar fram mot allt han ser liksom. Men återigen OM, då vill jag inte stå där med en söndertrasad hund om den korrigeringen kunde hjälpt. Jag kanske aldrig behöver använda den, det hade ju varit toppen!
Jag forstar vad du sager, men det har ocksa talar om att du gar lite for fort fram. Hunden KAN det tydligen nar du ar nara, nu galler det att trana 500+ ganger INNAN du gar langre ifran, lite, lite i taget. Du vat ju inte hur hunden reagerar om du spreyar honom i ansiktet nar han gar upp. Jag har sett hundar som fatt en aversion mot hela aktiviteten aven for en lindrig 'korrection' den inte riktigt forstar. Gar du och hamtar eller kallar in hunden forstar den precis vad du vill. Att fa en dush i ansiktet ar inte riktigt lika sjalvklart.
Vad säger er tränare på klubben om sprayhalsband? Ser han/hon ingen annan väg att gå?
De som jag tränar med tycker att jag ska visa honom att när jag tränar är det allvar.
De som jag tränar med tycker att jag ska visa honom att när jag tränar är det allvar. De tycker att om han går ur fot/kollar på annat så ska jag nypa/rycka i honom och så gott som helt ta bort belöning och beröm. <snip>
Att spraya platsläggningsfel är IDIOTI och kommer inte ge önskad effekt ALLS tyvärr kan jag säga på en gång. Antijakt, så om du har en vek hund så sure. En inte så vek hund lär sig nog snabbt två saker - att ignorera sprayet och att när man bara hunnit en bit slutar det spraya..
Byt träningsställe! Det är faktiskt värt att åka ett par mil till klubben några gånger i månaden för att få bra träningskamrater!
Nu vet jag att du inte läst hela tråden. Men det är alltså inte att han reser sig som jag ska korrigera med spray, utan att han vill fram till andra hundar. Så egentligen kan man säga att jag kommer förmodligen ha på det hela tiden, framförallt för att han inte ska koppla ihop sprayet med halsbandet. Men problemen uppkom först efter att han lämnade platsen för att springa fram och försöka busa med en annan hund.
Ja precis, det är ju jag som väljer hur jag vill träna och precis som din så blir min långsam då han inte alls har någon lust att samarbeta med en surkärring som rycker, skriker och nyper i honom, och det är ju fullt förståeligt
Och precis som du säger så är det självklart träning och åter träning som gäller!
Det som jag har svårt för med honom är faktiskt förbudsträningen. Att belöna är egentligen hyffsat lätt (sålänge han inte låser sig vid något, men det är ju där förbudet ska komma in tänker jag).