Sv: Medel mot mjäll i svans och man
Ta det inte personligt, det var inte något illa ment mot dig. Jag vet att jodopax är bra till mycket, men jag vet att det finns hästar son inte tål det när huden redan är irriterad. Men sen beror det på vad för sorts "mjäll" det är. Det kan vara svamp, det kan vara inflammation i huden som gör att den flagnar, seborré, helt enkelt torr hud.. Massvis! Så att ösa på något "bara för att", oavsett vad det är; jodopax, aloe vera, head&shoulders, horosol.. det kanske inte alls är bra för vad just den hästen lider av. Och det är inte lätt att se vad det är.
Därför tycker jag man kan börja i den mildste änden och så att säga jobba sig uppåt, jodopax kan mycket väl vara det som hjälper en men lika gärna det som stjälper. Aloe-exemplet tog jag upp som motvikt, det kan vara exakt samma sak där. Man vill gärna att det ska gå över fort, men ibland måste man ta det försiktigt.
Det jag skriver har jag skrivit utifrån min lilla erfarenhet med eksemhäst med "mjäll" (inflammerad hud som flagnar, ser ut precis som mjäll). Eksemfri häst kanske inte reagerar alls likadant, man kan omöjligt säga. Jag bara delade min åsikt. Man ska nog aldrig svälja ett råd rakt av..