Sv: Måste bara fråga...
Jag har både häst och hund. Eller hästar och hundar. Mina hundar är en schäferhane född maj 2010 (bruks) och en liten lhasa apso/yorkshire terrier hane född mars 2007 (4,5 år).
De följer ju dels med till stallet, och där brukar jag vara mellan 1-6 timmar/dag.
Schäfern får även vara med och flytta/hålla koll på djuren så han får lite hjärngympa under tiden. Sen springer de ju lösa så rör ju en del på sig
De följer även med när jag rider.
Förutom stallet så blir det lydnad, spår, sök och såklart skogspromenader. Promenadernas längd varieras utefter hur länge vi är i stallet och vad hundarna har gjort där. Ibland åker vi även in till stan och tränar där och på brukshundklubben. Brukar tänka att hundarna ska få MINST 2 timmars aktiv aktivering varje dag. Alltså räknas det inte in när hundarna ligger och slappar i stallet
Jag har iofs inte jobb just nu, men då hade nog en vanlig vardag sett ut ungefär såhär:
Morgon: 30-60 min promenad + lite träning för hjärnan.
Mitt under dagen antingen kortare promenader eller om de har större rastgård att vistas i.
Eftermiddag/kväll: Stallet och antingen följa med när pålle/pållar rids eller gå långpromenad + aktivering för hjärnan. Vanligtvis lydnad och lite sök/uppletande.
Jag tycker faktiskt det är jättesmidigt att motionera djuren samtidigt
![Smile :) :)](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)