Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Om man har en häst som man köpit av en uppfödare (som har ett företag och som betalar moms) så undrar jag om man kan lämna tillbaka den efter ett tag. Så här är det alltså:
Hästen veterinärbesiktades utan anmärkning hos uppfödaren men det var för långt att åka dit så vi var inte med då och sen så nu när den är här i mitt stall så säger både hovslagare och veterinär att den är typ helt sned i ena benet och det kan jag också se när dom visar mig. Alltså, den har fel vinkel i benet och kotan men jag vet inte vad det kallas. När vi tittade på den hos uppfödaren så var den oskodd och lite ojämn i hovarna och nu när den fått skor så syns det massor mer.
Vi har haft hästen 5 månader och ridit superförsiktigt men den har blivit svullen i ena kotan och det tror dom beror på benvinkeln.
Kan man begära att lämna tillbaka hästen till uppfödaren om typ min veterinär på kliniken hävdar att benställningen är helt fel och det är medfött fastän vi själva kollade igenom den innan vi köpte den? Vi är inte så vana vid att besiktiga hästar och den veterinär som köpbesiktiga hästen tyckte tydligen det var helt ok med benet. Men vi är ju inga experter heller som kan se allt. Man litar ju på en veterinär, eller hur?
Vad är det som gäller?
Lovisa, är det abra vad jag fått för mig (aka som folk gör meninte är ok) eller är det itne så att man, om man köpt en häst som visade sig ha ett fel, Måste rida sönder den om säljaren vägrar ta tillbaka den. För tat kunna reklamera och tinga säljaren ta tillbaka. (om denna är näringsidkare) Alltså, att det är vedertaget och "helt efter reglerna"?
Jag vet ryttare som fått göra så.