Sv: Käkfraktur
Gucci och hans boxgranne brukar smågnabbas emellan varandra. Gucci har då bitit tag i sin grannes nervikbara lucka. Alltså fått en stång under hakan och en i munnen som fastnat bakom tänderna. Den under hakan har då verkat som hävstång och han har fått panik och brytit av käken på sig själv.
Väl framme på kliniken tog dom bilder på skadan och då visdade det sig att frakturen var av den värsta sorten. Det var en öppen fraktur och båda käkbenen var helt av. prognosen var alltså mycket dålig. Dom skickade bilderna till Sundsvall. Då sa dom att hon i sundsvall får bestämma om hon vill göra det annars måste vi avliva honom.
Dagen därpå grät vi mycket och när dom tillslut ringde berättade dom att hon i sundsvall kunde nog försöka göra något men hade inte den eftervård han behöver efteråt. Han skulle då behöva stå på djursjukhus. Hon sa även att om man opererade så är det inte säkert att plattan som man skruvar dit inte håller alls eftersom det är sådana krafter i hästars käkar. Hon lät alltså inte heller positiv Och tog inte emot honom.
Vi låg på och bad dom skicka bilderna till antingen ultuna eller strömsholm för ett andra utlåtande. Då sa överkirurgen på Strömsholms djursjukhus att han kunde ta emot Gucci och att han tyckte att det fanns en ärlig chans för honom att bli bra. Då tyckte dom på ATG i umeå också att det var värt ett försök. Sagt och gjort lastade vi en lite lulllig Gucci och åkte iväg dom 60 milen till strömsholm.
Han opererades i flera timmar och han vaknade och fick stå på djursjukhuset i strömholm ett tag innan han fick åka lastbil hem igen.
Hemma väntade en rehab med lucerngröt i några månader och tillslut trots de dåliga oddsen, läkte käken!
Men det var DYRT och vi fick bara ut hälften på försäkringen. Så nu får matte leva på gröt i några år
Skämt åtsido är han värd alla dom utgifterna för han är vår drömhäst.
Men jag önskar ingen gå igenom samma. För det var det jobbigaste jag varit med om.
Så såg frakturen ut innan operation.
Här är några dager efter operationen.. Helt otroligt fint dom fått käken på plats.