N
Norberg90
Sv: Hur gör vi med grannkatten?
Det är lite skillnad på när man flyttar in med en ny katt. De gör alltid upp.
Men våra katter bråkar inte med grannkatten, det är han som bråkar med de..
Delvis KL
Att ha sina katter som "utekatter" är ALLTID en risk!
Och att ens granne har en "kattilsken-katt" är självklart ett problem.
Men... Utekatter löper ALLTID en risk att skadas! Och pga detta kosta pengar!
Mina som håller sej hyfsat nära vår trädgård största delen av tiden - dock vandrar de iväg ut i skogen ibland och på fälten ibland och säkerligen även in på någon grannes tomt - har båda hanmat i slagsmål = kostat pengar!
Hade jag velat vara säker på att de skulle vara "hela" så hade jag fått sätta upp en rastgård alt. ha dem som innekatter!
När vi flyttade in för ett år sedan fanns redan ett kattbestånd i området, så mina katter kan säkert ha uppfattats som "bråkstakar" av andra kattägare iom att de tog vår tomt i "beslag" efter att den tidigare varit revir för någon annans katt. (Tidigare husägare hade inte katt!)
Skulle jag då för de andra kattägarnas säkerhet och trevnad hållit mina katter inne?
Eller skulle jag ha beskostat någon annans vet.räkningar för att mina katter kom sist in i "gruppen" = var de som orsakade att det blev lite rörigt i katt-samhället?
Eller skulle jag kanske kräva att de som äger den gula hankatten som slagits med min ena skulle betala vet.kostanden?
Eller måste jag inse att så länge JAG väljer att släppa ut mina katter så finns risken att något kan hända dem?!
När de nya grannarna flyttar in kanske de har en katt som kommer försöka "sätta sej på" mina... Kan jag då kräva av dem att de inte släpper ut sin katt?
Eller är det sist och slutligen MITT ansvar och INGEN ANNANS att mina djur - oavsett art - mår så bra som möjligt?
Den djurskyddslagstiftning som vi har i Sverige reglerar vad vi kan och inte kan kräva av andra djurägare! Utöver de lagarna kan vi bara föra vettiga samtal och försöka vädja till våra med-djurägares etiska och moraliska rättesnören... På gott och ont!
/Swat - vars katter varit innekatter, innekatter med rastgård, innekatter igen, utekatter med kattlucka, innekatter med rastgård och nu utekatter med kattlucka igen! Allt beroende på den övriga livvsituationen.
Så om "Mördarkatten Måns" dyker upp i våra krokar så kommer det snabbt som attan att byggas en rastgård tills säkerheten är återställd! Så viktiga är mina katter för mej.
Det är lite skillnad på när man flyttar in med en ny katt. De gör alltid upp.
Men våra katter bråkar inte med grannkatten, det är han som bråkar med de..