Nej men STOPP NU!!!
Ni som till och med förespråka att anlita någon för att skjuta denna katt och "låtsas" att TS inte vet vems katt det är, hur fasen tänker ni!?
Skulle ni vilja att någon som "retade" sej på er katt gjorde så?!?
Till att börja med kan TS hålla sina katter inomhus!
Sedan säger Lagen om tillsyn över hundar och katter följande:
1 § Hundar och katter skall hållas under sådan tillsyn och
skötas på ett sådant sätt som med hänsyn till deras natur och
övriga omständigheter behövs för att förebygga att de orsakar
skador eller avsevärda olägenheter.
och
21 § En katt som med skäl kan antas vara övergiven eller
förvildad, får avlivas av jakträttshavaren eller av någon som
företräder denne. Inom tätbebyggt område krävs dock tillstånd
av polismyndigheten.
Alltså!
Om TS kan
bevisa - ex genom foto eller film - att det är en specifik katt som angriper hennes, så kanske det går att kräva ägaren på ersättning!
Annars står ord mot ord!
Vid ett flertal domar har det beslutats att kattägare inte har samma ansvar som hundägare, så att kräva att någon annan skall hålla sin katt på den egna tomten medans ens egna katter får "ströva fritt" går liksom inte heller.
TS kan självklart prata med den andra kattens ägare och påtala 1§ och betona att inte heller katter får "orsaka skada", men utan faktiska bevis så är det svårt att kräva ekonomisk ersättning.
Att bygga en ordentlig rastgård till de egna katterna är nog den enklaste "akutlösningen" som jag ser det!
/Swat