Hästar efter Epson

Silver Girl

Trådstartare
Har en 18-årig valack efter Epson (modern okänd härstamning). Han är lugn och fin i all hantering. Hade hovslagare ute härom veckan och vi kom att prata om hästens stam. Han lät då förvånad över att min lugna pålle var efter Epson, som enligt honom gav ganska skarpa avkommor. Jag vet att min kuse var besvärlig som yngre och hade en del hingstliknande beteenden som förra ägaren jobbade mycket med, men idag är han okomplicerad (så länge han inte blir skrämd i alla fall:grin:).

Jag kan inget om avel och hingstar, och tänkte höra med er som vet mer om det är något särskilt med Epson-avkommor.
 
Sv: Hästar efter Epson

Min häst är efter Epson, och någonstans här på Buke finns även hennes helsyster. :laugh:

Hon är väl ganska tuff och tar gärna över om man inte passar sig. Men inte vet jag om det kan skyllas på stammen, det är nog mer hur hon är uppfostrad... :angel:

Lugn är hon för det mesta, men hon kan takta och småskutta lite vid ridning om hon sätter den sidan till. Ingen nybörjarhäst, men inget omöjligt projekt heller.
 

Liknande trådar

Hästmänniskan Har en varmblodsvalack på 12 år som jag köpte i somras. Då hade han varit avställd från travet ca ett halvår. Håller nu på att omskola... 2
Svar
26
· Visningar
3 752
Senast: Mabuse
·
Hästmänniskan Vet inte riktigt vilket prefix som passar, så det får bli övrigt. Lång historia kort: Många händelser de senaste åren har krossat mitt... 2 3
Svar
49
· Visningar
12 763
Senast: Karminnie
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

  • Valp 2025
  • Klippmaskin
  • Guldfasanerna

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp