Du använder en gammal webbläsare. Den visar troligen inte denna och andra webbplatser på ett riktigt sätt. Du bör uppgradera eller använda en annan webbläsare.
Har funderat ett tag på att skaffa en devon och nu till sommaren när man kan vara hemma mycket skulle det vara något för mig. Jag har läst mycket om rasen och länge velat ha en devon pga dess temperament och underbara utseende.
Nu vill jag bara ha bekräftat vad jag har läst, så berätta allt ni vet om devons, om ni har träffat någon eller rentav kanske har en!
Devon rex är generellt sett väldigt sociala, lekfulla, nyfikna och energiska. Med sociala menar jag inte att de bara gillar att mysa utan de kan bokstavligen klistra sig fast vid en och det kan tidivis vara rätt så krävande, men oftast bara väldigt mysigt.
De lär sig lätt saker tex. att öppna dörrar och så kanske lite roligare saker som att apportera.
De är oerhört lättskötta om man tänker rent pälsmässigt, det är den sociala biten som kan bli krävande. Då främst om man har långa arbetsdagar och katten är ensam hemma.
Hur som helst, de är världens underbaraste katter. Här kläcks det devon-ungar till helgen.
Det är svårt att beskriva en devon med ord, de måste nog upplevas!
Jag skriver under på allt Sol säger, de är otroliga katter! Vill du ha en vän som får dig att garva och alltid alltid vill vara med/på dig vad du än gör så är devon nog ett gott val! Aktiva, halvgalna clowner med ett vackert yttre och en fantastisk personlighet!
Har själv två, och nr 3 är i planeringsstadiet
Mitt råd är dock att inte nöja dig med en, du bör ha två. När jag hade Rustie som ensamkatt var han väldigt jobbig och krävande, att skaffa nr två var det bästa jag gjort, nu är det mer på en lagom nivå!
Tack så mycket för era svar! Det verkar som om jag har fått bekräftat på vad jag läst nu iaf. Jag vill ju ha en katt som är lite sådär klängig och vill vara med hela tiden. Katterna som vi redan har älskar jag så klart SÅ mycket men den ena börjar bli till åren och vill inte vara med lika mycket längre, behöver lite fart och fläkt med andra ord!
Sol: Har du hemsida möjligen? Synd att du bor i Lund...
Reykur: Just nu bor vi i en etta, stor iofs, med två katter redan. Så det känns somatt vi borde flytta till större först åtminstone. Men sen blir det nog banne mig en till, det kan jag bara tänka mig
Nja det är väl inte det kanske Men det blir väl kanske jobbigt om man ska ner och kolla och så först. Fast med tanke på att jag aldrig vart i Skåneland så är det väl en behövlig resa TACK
Hundavel & Ras
Jag har alltid älskat hundar och är uppvuxen med labradorer i kärnfamiljen. Har från det jag var barn gått ut med hundar, genomgående...