Sv: bygga om ett gammal slakteri till stall?
KL
Angående bloddiskussionen:
En mörk vinterkväll gick en av stallets unghästar genom staketet och bröt benet. Hon tog sig ut på åkern utanför hagen, och på någon vänster flyttades hon sedan ut på vägen, där en granne kom och sköt henne. Jag själv var inte i stallet när detta inträffade, utan fick veta det någon timme efter. Personen som ringde sa också att det var rätt mycket blod på vägen, så jag kunde undvika att rida där om jag tyckte det skulle vara obehagligt.
Dessvärre missförstod jag henne och trodde att det var en annan väg hon pratade om, så kvällen efter red jag glatt ut på vägen där blodet var. Min häst tvärstannar och böjer sig ned för att lukta och står länge, länge och sniffar och frustar högt. Jag undrar vad det är som är så intressant och lutar mig framåt jag med för att se efter. Det var ju mörkt, så först såg jag inte så mycket, men när jag skärpte ögonen såg jag att vi stod mitt i en jättestor blodpöl. När hästen sniffat färdigt vänder han sig om och stirrar några sekunder ut på åkern där unghästen stapplat runt och gör en sån där riktig elefantfrust, och knatar sedan vidare.
För ett par månader sedan hittades en av stallets hästar död i sin box på morgonen, och det rann blod ur näsborrarna och munnen på honom, så när han släpats ut genom stallet var ju hela stallgången täckt av blod (

) Vi spolade med högtryckstvätt och skrubbade ordentligt, och på kvällen när de andra hästarna kom in igen var det ingen som reagerade. Inte heller brydde de sig om blodpölen som blev kvar utanför stallet där den döda hästen låg under dagen i väntan på bortforsling. Iofs så var den en bit bort från stallet, så det var ju inget de behövde kliva rakt igenom, som jag och min häst gjorde i exemplet jag nämnde ovan, men de passerade ju pölen dagligen.
Stallets hundar däremot, de brydde sig desto mer om blodpölen

Varje dag i en veckas tid kom de in med tassar och ben fulla av blod..