Du använder en gammal webbläsare. Den visar troligen inte denna och andra webbplatser på ett riktigt sätt. Du bör uppgradera eller använda en annan webbläsare.
Inte ska väl stona gå i brunst nu, mitt 18-åriga sto har precis börjat brunsta. Är det bara jag som tycker att det är helt fel årstid?
Det kan väl knappast vara normalt beteende, snart är det ju november...
Båda stona i vårt stall brunstar nu och för 2 år sedan när mitt dåvarande sto brunsta för första gången så gjorde hon det i november. Eller åtminstone första gången som det märktes kanske jag ska säga.
Våra märrar småbrunstar året om men det är under maj/juni som de brunstar RIKTIGT rejält och ser så lagom fräsha ut när de skvätter och är som en svans efter valacken en svans på fel ände av hästen
Våra tre damer brunstar fortfarande, åringen rätt rejält till och med. De gamla tanterna är lite lugnare än på våren men valacken som "duger" är kraftigt uppvaktad med mankli och trånade blickar från den som inte går tillsamns med honom.
Hästhantering
Har min häst i lösdrift med en annan häst. Båda ston. Min är väldigt hög i rang och vill ha sitt space, den andra är väldigt låg i rang...
Hästmänniskan
Jag har ett riktigt dilemma som jag mår riktigt, riktigt dåligt av.
Jag har 2 ston och en äldre valack. Valacken är 20 år, har en åkomma...
Hundavel & Ras Många uppfödare i min bekantskapskrets har haft besök och jag har själv kontaktats av kennelkonsulenter (har fött upp totalt två kullar).
Cookies används för olika funktioner, trafikanalys, innehållsanpassning och annonser. Information om din användning av vår webbplats vidarebefordras till de sociala medier, annons- och analysföretag som vi samarbetar med. De kan kombinera informationen med annan information du tillhandahållit eller de har samlat in när du har använt deras tjänster. Våra regler och sekretesspolicy gäller. Genom att fortsätta använda denna sida godkänner du detta.