L
lilla_myran
Hur funkar det att ha en boxer med hästar. är väldigt sugen på att köpa en sån hundm, men skulle gärna vilja veta om det är lämpligt att ha en sån runt hästar![Wink ;) ;)](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Hur funkar det att ha en boxer med hästar. är väldigt sugen på att köpa en sån hundm, men skulle gärna vilja veta om det är lämpligt att ha en sån runt hästar![]()
De är väl ganska bra på att stå på bakbenen? Bra grej om man vill koppla hunden under uteritten utan att hoppa av![]()
Hur funkar det att ha en boxer med hästar. är väldigt sugen på att köpa en sån hundm, men skulle gärna vilja veta om det är lämpligt att ha en sån runt hästar![]()
De funkar super i stall, men tänk på att det är en korthårig ras som kan frysa, vid tex. långa dagar i stallet vintertid
*kl*
Ras spelar roll. Gissningsviss krävs det betydligt mer arbete att få t.ex en jakthund att bete sig väl i och runt ett stall.
En boxer är väl mer en allroundhund med inte allt för stark jaktlust.
Med ett mysigt täcke på vintern är den nog nära idealet för att vara stallhund tycker jag.
![]()
![]()
![]()
(jag måste nog ha en varghund då, eftersom jag är så kort i rocken, tur man har islandshäst och inte "stor brun"...)
tänk på att det är en korthårig ras som kan frysa, vid tex. långa dagar i stallet vintertid