Allt beror ju på aktivitetsnivåOch jag får kämpa som sjutton för att hålla hull på mina på det mest energi/protein/fettrika fodret från VomEttåringen äter typ 3 ggr rekommenderad mängd och är ändå precis perfekt.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Allt beror ju på aktivitetsnivåOch jag får kämpa som sjutton för att hålla hull på mina på det mest energi/protein/fettrika fodret från VomEttåringen äter typ 3 ggr rekommenderad mängd och är ändå precis perfekt.
Har börjat med detta fodret nu, efter en infasning, och upptäckt att hundarna ska ha fasligt mycket mat, jämfört med vad jag gett förut med högenergi mat. Kanske inte helt konstigt att det är mer, men det är nästan mer än dubbelt.Om han behöver tappa så mycket i vikt skulle jag satsa på ett medicinskt viktminskningsfoder. Gillar Royal Canin Satiety bäst av de som finns på marknaden. Fördelaktigt kan vara att gå med i ett viktminskningsprogram hos veterinären, brukar oftast vara gratis.
Ge mindre än vad det står, det brukar fungera fint. Det kommer vara mer mängd än du är van vid, men oftast är det som står på tabellen lite väl mycket.Har börjat med detta fodret nu, efter en infasning, och upptäckt att hundarna ska ha fasligt mycket mat, jämfört med vad jag gett förut med högenergi mat. Kanske inte helt konstigt att det är mer, men det är nästan mer än dubbelt.
Min ena hund som ska väga 12 kilo men som väger 14 kg ska ha 180 gram per dag. Låter så mycket, och det är stor volym också.
Nu som använt detta foder, har ni följt tabellen och gett så mycket?
Ja, det är ju lite tråkigt om hundarna går UPP i vikt istället. Jag ger snäppet mindre, och ser om de verkar nöjda. Vikten kollar jag ju noga hela tiden. Inser givetvis att den nya maten är mycket mindre energirik, men att ge mer än dubbelt känns avigt.Ge mindre än vad det står, det brukar fungera fint. Det kommer vara mer mängd än du är van vid, men oftast är det som står på tabellen lite väl mycket.
Är få som är "tabellhundar". Tänk på att man ska dosera efter önskad vikt och inte vad de väger för dagen. Är vanligt att man får ge mindre än vad tabellen säger.Ja, det är ju lite tråkigt om hundarna går UPP i vikt istället. Jag ger snäppet mindre, och ser om de verkar nöjda. Vikten kollar jag ju noga hela tiden. Inser givetvis att den nya maten är mycket mindre energirik, men att ge mer än dubbelt känns avigt.
Tabellen har tre doseringar; en för initial viktminskning, en för efter några veckor och en för att hålla vikten. Alla har mycket mer än vad jag gett förut. Men jag får prova mig fram helt enkelt.Är få som är "tabellhundar". Tänk på att man ska dosera efter önskad vikt och inte vad de väger för dagen. Är vanligt att man får ge mindre än vad tabellen säger.
Tabellen har tre doseringar; en för initial viktminskning, en för efter några veckor och en för att hålla vikten. Alla har mycket mer än vad jag gett förut. Men jag får prova mig fram helt enkelt.
Hur lång tid kan man förvänta sig att det tar innan man ser effekt av det nya fodret?Själv har jag inte ens tänkt på att kolla på tabellen vare sig med vanlig mat eller dietfoder. När jag kört dietfoder har de fått det i samma mängd som sitt vanliga foder och de har gått ner i vikt.
Enligt nån föreläsning jag lyssnade på så kan man gå ner så långt som till hälften av vad som står på påsen som fodergiva utan att man ska behöva oroa sig för att hunden inte får i sig allt den behöver. Skulle mina hundar få den mängd som står på påsen skulle de bli smällfeta (utom bc n) medan min syster kör maxad fodergiva på sin hund och mer därtill men hon verkar springa av sig allt.
Sen får ju mina hundar en hel del träningsgodis (använder ofta vanliga hundfodret eller ett annat helfoder som "godis") och lite topping på maten. Har de fått mycket godis drar jag av det på maten, har nån tex varit och vallat en heldag får de lite extra mat. Jag kollar på hundens hull och inte på påsen hur mycket jag ger, Nano har lyckats gå upp lite så nu snålar jag på hennes portioner tills hon är i ok hull.
Hur lång tid kan man förvänta sig att det tar innan man ser effekt av det nya fodret?
Ponera att jag ger för mycket. När märket jag av det? En vecka, två, tre?
Samma om jag ger lagom mängd för viktnedgång, när jag kan förvänta mig en viktnedgång?
Tusen tack för alla tips hittills, känns betryggande att Buke står bakom projekt Banta vovve.![]()
Jag tycker det beror lite på storlek av hund. På mina som väger 6 kg märker jag rätt snabbt, typ två veckor då det räcker med minus eller plus några hundra gram för att man ska se. På stora hundar ser man oftast inte skillnad förrän det handlar om flera kilo.Hur lång tid kan man förvänta sig att det tar innan man ser effekt av det nya fodret?
Ponera att jag ger för mycket. När märket jag av det? En vecka, två, tre?
Samma om jag ger lagom mängd för viktnedgång, när jag kan förvänta mig en viktnedgång?
Tusen tack för alla tips hittills, känns betryggande att Buke står bakom projekt Banta vovve.![]()