S
Sliver
Ja jag fattar inte vad som hänt. Kom ut i stallet vid 22-tiden för att kvälla hästarna. Bruksnordisen ligger ner och relaxar. Hämtar hö och ser att han inte har ätit upp allt hö han fick när han kom in vid 19-tiden. När jag gått iväg för att hämta hö så har han ställt sig upp. Står bara och tittar. Ger de andra hästarna hö men nordisen bryr sig inte, ger honom sitt hö och han bryr sig fortfarande inte. Och denna pålle lever för att äta. Har sett honom stå och vila mkt i hagen idag. Jag har inte bytt bete på ca 1 månad, de går på samma ställe fortfarande, jag har inte ändrat ngt alls. Tempade honom och han hade 40,2.... Sen så står han och vilar hela tiden, alltså han byter bakben hela tiden, vet inte vilket han ska stå på. Är det ngt problem i bakkärran mån tro?
Vi har rätt så långt till distriktsvet. ca 5 mil. Och djursjukhuset närmaste är 18 mil. Han är ingen häst som brukar vara sjuk.
Vi har rätt så långt till distriktsvet. ca 5 mil. Och djursjukhuset närmaste är 18 mil. Han är ingen häst som brukar vara sjuk.