Nöjd? men den är nog den på sikt bästa lösningen, men vad här du för lösning, förutom att sitta med ditt alter ego och gnälla över tillvaron ?
klart golit har en lösning, men eftersom du är nöjd med den moderata har du inget behov av den.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Nöjd? men den är nog den på sikt bästa lösningen, men vad här du för lösning, förutom att sitta med ditt alter ego och gnälla över tillvaron ?
så ska vi ha det, men var ska vi ta det <![]()
Har du någon bättre lösning?
Ja den lösning passar väl när du sitter framför spegeln och snackar, du får ju så bra svar dåklart golit har en lösning, men eftersom du är nöjd med den moderata har du inget behov av den.
Och din lösning är alltså den raka motsatsen då? Honneckerbaracker till folketAbslolut, men du kommer inte att tycka att den är bättre. Du har själv svarat på din egen fråga om hur du vill att Sverige ska lösa bostads- arbetsmarknad. Moderat politik.
Ja för att ha gått igenom den värsta ekonomiska krisen sedan trettiotalet i Europa så har ju den "moderata" politiken gjort rätt bra ifrån sig, jag ska i alla fall inte klaga.Det kommer du och jag alltid ha olika åsikter om. Men golit nöjer sig med att du funnit för din egen del att moderaterna kan lösa arbets- och bostadsmarknaden.
Ja för att ha gått igenom den värsta ekonomiska krisen sedan trettiotalet i Europa så har ju den "moderata" politiken gjort rätt bra ifrån sig, jag ska i alla fall inte klaga.
Trevligt att du är glad och hälsa din kollega i spegeln att den lösning ni diskuteras emotses med spänningglad att du kommit till ro i frågan om hur du tycker att man ska lösa arbets- och bostadsmarknaden.
Ett debattinlägg, som helt motsäger det du påstår:Ett inlägg i debatten om hur man "ska" hantera främlingsfientliga högerextrema partier.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/wolfganghansson/article19987248.ab
Vi ska alltså inte låta dem sätta debatten alls, precis som vi agerat i Sverige. Då får vi i alla fall leva i ett drägligt debattklimat där alla människors lika värde respekteras, där vi håller våra svenska värderingar högt och stolt. Att det inte förminskar deras stöd är en bisak; det gör ingen av de andra föreslagna metoderna heller - med de resultat som finns att beskåda. Då väljer man såklart det minst dåliga!
En konservativ, bevarande politik är naturligtvis inte en dans på rosor för de svaga grupperna i landet men på sikt ger möjligheter till tillväxt och bättre tider även för de svaga grupperna.
Nu är ju dn största orsaken till att klyftorna ökar inte direkt M;s politik, Eftersom klyftorna har ökat i alla länder oberoende av vem som styr.Ehum. Nä. De ökade klyftorna som M bidragit till är snarare negativt för alla. http://www.dn.se/ekonomi/storsta-inkomstklyftorna-pa-30-ar/
Nu är ju dn största orsaken till att klyftorna ökar inte direkt M;s politik
Vet du, jag frågade mest för att jag själv var nyfiken på hur reaktionerna från mottagningens sida skulle bli, om man frågade? Skulle du erbjudas en tolk, eller skulle du erbjudas ett läkarbyte?Har du hört talas om att svenskar kan erbjudas tolk i samband med icke svensktalande/kraftigt brytande läkare?
Se mitt tidigare inlägg just om detta. Akuten löste det med att skicka in en svensk läkare som förklarade vad den rappakaljatalandeläkaren menat.Vet du, jag frågade mest för att jag själv var nyfiken på hur reaktionerna från mottagningens sida skulle bli, om man frågade? Skulle du erbjudas en tolk, eller skulle du erbjudas ett läkarbyte?
Om i ett samhälle 20 personer jobbade som skogshuggare, 20 som egna företagare, 40 som daglönare 10 var arbetslösa och 10 var förmögna så fanns en viss typ av klyftor i det samhället.
Sällan pinkar trähästar...
inte återvända hem men det är första åren de flesta flyr. mao flyr det inte 100 000 om året från samma land.
syrierna är, återigen. högutbildade. Så vi får ett nödvändigt tillskott på kompetens vi saknar.
folk gnälle på att läkarna är invandrare. säger inte det dem nåt? utan invandrare = ingen läkare.
![]()
Om det kommer 100 000 människor från syrien, är det ganska många som inte har mer än gymnasial utbildning. Ser vi sedan till vad som återstår efter en lyckad validering så är frågan: hur många av de med utbildning täcker upp de områden där vi har arbetskraftsbrist?
När det kommer till den akuta situationen inom vården är det direkt anknutet till invandringen. Det säger sig självt.
När det kommer till den minimerade betydelsen av friktionsfri kommunikation får det stå för dig.
Jag struntar till 100% i om busschauffören enbart kan tala mandarin men när jag kommer till läkaren med något annat än uppenbart ryggskott vill jag att han eller hon talar begriplig svenska eller engelska.
Språkförbistringen är fö ett "reellt" problem när det kommer till läkarintyg. Problemen med undermåliga och direkt felaktiga formuleringar i läkarintyg har tagits upp till och från i media under flera år. Svenska läkare har inte varit immuna men är någon förvånad över att utländska läkare har än svårare än sina svensktalande kolleger att formulera korrekta läkarintyg så är det inte en detaljdiskussion jag tänker ta.
Att diskutera betydelsen i att patient och läkare ska kunna förstå varandra och att läkaren ska kunna skriva ett godkänt läkarintyg känns fånigt.
Jag tillhör emellertid inte dem som "gnäller", det påtalades i tråden och jag inflikade med att det inte är oproblematiskt.
Jag har emellertid råkat ut för att min polske läkare skrev ett undermåligt läkarintyg vilket innebar trista konsekvenser. Resultatet blev att jag själv fick formulera mitt nya intyg och min läkare signerade. Slutet gott, allting gott.[/QUOTE
nej det gör det inte? Vår åldrande befolkning och krävande ungdomar som går till akuten pga feber, där har du problem.