Triangelmärka pga fång?

Immer

Trådstartare
Jag hittade nedanstående rader i en annons om häst till salu, och kunde inte låta bli att reagera. Triangelmärker man verkligen en häst på grund av att den haft lindrig fång?

Då han fick lindrig fång pga foderbyte när vi flyttade honom till ett nytt stall kommer han att triangelmärkas men enligt vet så kommer det inte vara något problem bara man är nogrann med fodret. Tyvärr är hans dagar på tävlingsbanan därmed slut men söker du en trogen vän att bara ha kul med så är han rätt för dig!
 
Senast ändrad:
Sv: Triangelmärka pga fång?

Det kan väl knappast vara upp till ägaren att göra så, för en triangelmärkning innebär, om jag minns rätt, att man får ut försäkringspengarna (minus 10 000) för hästen.
Både veterinär och försäkringsbolag ska godkänna detta.

Immer
 
Sv: Triangelmärka pga fång?

Försäkringen täcker nedsatt användbarhet så om hästen inte kan tävlas faller den ut.
Men nog underdriver annonsen de potentiella riskarna med att ta över en fånghäst.
Skulle nog ta lindrig med en nypa salt.
PL
 
Sv: Triangelmärka pga fång?

Men nog underdriver annonsen de potentiella riskarna med att ta över en fånghäst.
Skulle nog ta lindrig med en nypa salt.
PL

Ja, det var så jag tänkte.
Mitt sto fick också lindrig fång i våras, men har då definitivt inte fått någon nedsatt användbarhet. Hon är piggare och fräschare än någonsin.

Immer
 
Sv: Triangelmärka pga fång?

Menar inte PL tvärtom dvs att hästen ej går att använda?
Min fånghäst tycks det hoppas jag inte vara ngt fel på men det säger ju inte allt om hur god prognosen är.
Men jag håller med dig i ditt ursprungliga inlägg jag tycker också att det verkar konstigt - utan att veta hur det egentligen går för fånghästar. Vet inte om jag vill veta det..
 
Sv: Triangelmärka pga fång?

Jo, visst menar han det.
Och troligtvis handlar det inte om lindrig fång. Det var därför jag skrev om mitt sto som hade just lindrig fång och numera är frisk.(Även om hon naturligtvis alltid kommer att behandlas som en fånghäst)

Immer
 
Sv: Triangelmärka pga fång?

Min häst måste ha haft lindrig fång för det märktes inte på henne. Hon vilade en månad och jag antar att det var då hon hade det för ett år sedan. Jag brukade ändå kolla henne ganska noga. Nu bevakar jag henne hela tiden. Men hon har klarat foderbyten hela tiden visserligen långsamma men ändå. När fången upptäcktes förra vintern var jag ändå tvungen att byta från hö till ensilage som vi hade planerat. Vårt hö var fuktskadat och valet mellan mögligt hö och fint ensilage var inte så svårt. Men hon klarade det utan problem. Jag tror inte heller att det handlar om lindrig fång i annonsen.
 
Sv: Triangelmärka pga fång?

Min häst hade fång för 3 år sedan och hon har inte heller någon nersatt användbarhet! hon rids lika mycket som innan och jag har inte märkt någon skillnad alls på henne. Hon hade dessutom ganska mycket hovbensrotation!
 
Sv: Triangelmärka pga fång?

Beror lite på vilken nivå man utgår från. Svårt att tex få tillbaka en svår klass fälttävlan eller hopphäst till full brukbarhet efter en rotation.
PL
 
Sv: Triangelmärka pga fång?

Jag hade faktiskt en som pga lindrig fång fick nedsatt användbarhet. Dock inte efter ETT lindrigt fånganfall, utan det var det tredje lindriga.

Fick fång första gången 1999, jag fick tag i det direkt (fick bråka lite med DV om det ens var fång) och hon behandlades och blev bra.

Höll sig bra tills 2000, då jag underskattade hur lömskt fång är och trodde det skulle gå bra med lite gräs om jag gjorde en låååång invänjning. Det gick inte alls bra. Liiindrigt igen, behandlad direkt, helt återställd.

Sen var det tji gräs, men trots det (kanske pga åldern?) så fick hon oförklarligt fång hösten samma år (00). Behandlad direkt, återställd, däremot märkte jag att hon kunde reagera med att bli tassig på HÅRT underlag. (Skodd med vanlig sko, ingen sula etc, utan 'bara' kort, tvär tå)

I januari (!) 2001 var det klippt igen. Där gick till och med en av Sveriges bästa veterinärer på just fång bet på VARFÖR. Men ett nytt lindrigt anfall. Efter det var hon tassig 'permanent' på allt utom mjukt underlag. Ohalt och glad i hagen, hade yttepytteytte hovbensförsänkning men så lite att det föll inom normalvariationen, hade vi inte verkligen LETAT efter det hade det inte ens noterats.

Vi letade igenom 'resten av hästen' noga noga för att se om det fanns annan anledning till tassigheten men nix. Fick sjukbeslag (glömt typ, inget speciellt konstigt, vanlig sko men minns inte exakt vad som gjordes med den), med hel sula samt nån sorts cushion support-grej (minns inte hela namnet). Nån mjuk tvåkomponentsgrej som blev halvfast och elastisk. Stod många långa veckor på boxvila. Trots detta så tassade hon fram på annat än mjukt underlag.

Veterinären ansåg förvisso att hon kunde bli helt återställd, men jag valde att hagpensionera henne. Tanken var att hon skulle få gå här och njuta av pensionen och promenixas lite av dåvarande hästskötaren. Hon reagerade dock fortfarande på annat än mjukt underlag under ryttare, även i skritt. Veterinären tyckte att avvakta, upp till 6 månader, men då hon efter några månader började visa tydliga tecken på att hon pyskiskt HATADE livet som hagpensionär, så valde jag att efter att ha utvärderat vad det var för liv kvar att erbjuda henne - utan hennes två största intressen i livet, glufsa mat och ridas, att tacka henne för trogen tjänst genom att låta henne somna.

Jag hade alldeles säkert fått henne utdömd till sommaren om jag velat (jag tog bort i april, då fanns ingen förbättring på tassandet), och kunnat T-märka pga upphörd användbarhet.
 
Sv: Triangelmärka pga fång?

håller med dig Immer! mkt lustig annons. Kyras Edinburgh var ju fånghäst, och ingen lindrig sådan, rättar mig om jag har fel... eller var det kolik.. har för mig det var fång. han fick ju iallfall avlivas pga det när han inte var alls gammal. triangelmärkning värkar vekrligen användas lite löst och ledigt nuförtiden. ibland undrar jag om det går att köpa det av vissa skumma veterinärer. lindrig fång, de måste väl mena att hovbenet aldrig börjat rotera sig väl? annars fr man väl inte kalla det lindrig?
 
Sv: Triangelmärka pga fång?

okej! jo det förstås! hon har gått lokal och regional nivå innan fången. jag har bara tävlat lokal nu, mest dressyr men hon klarar att hoppa 80-90 cm (D-ponny)
 
Sv: Triangelmärka pga fång?

Förstår att du lät din häst somna efter att ha försökt så länge, känner en som också lät sin fång häst somna in då det aldrig blev bra. Aldrig roligt när något djur dör.
 
Sv: Triangelmärka pga fång?

Ja, det var så jag tänkte.
Mitt sto fick också lindrig fång i våras, men har då definitivt inte fått någon nedsatt användbarhet. Hon är piggare och fräschare än någonsin.

Immer
Troligen så faller dottern för ponnysträcket. Det är märkligt va många ponnys som T-märks då den som tävlar den fyller 18 år!!! Ofta är dom väldigt högt försäkrade med. Vi har haft 4 sådanna ponnys. Dottern 17 år - ponnyn T-märks.
 
Sv: Triangelmärka pga fång?

Tror inte ett dugg på att det bara varit en lindrig fång.

Hade en häst i stallet jag jobbade i som hade hovbensrotation, och han tävlade för fullt i flera år (travhäst). Han var väl inte någon stjärna, men han tjänade ett par hundra tusen iaf. Det var aldrig tal om att döma ut honom, varken helt eller till triangelmärkning.
 
Sv: Triangelmärka pga fång?

Det är möjligt att du har rätt. Priset har sänkts sedan jag kollade annonsen senast.

Immer
 

Liknande trådar

Hästmänniskan Gammal användare, men vill gärna vara anonym så ingen som läser det känner sig utpekad. Jag har en lång historia i hästvärlden med egen...
Svar
19
· Visningar
2 745
Senast: Mia_R
·
Hästvård Hej! Skriver här desperat i hopp om att nån kanske har en aning om vad som är felet på min ponny. Hon är en 18 årig korsningsponny med...
2
Svar
34
· Visningar
3 642
Senast: Freazer
·
Hästmänniskan Jag är så ställd över något som har hänt att jag ville höra om någon annan har varit med om något liknande. Bytte stall i augusti, till...
Svar
7
· Visningar
3 890
Senast: Lhas
·
Anläggning Nytt användarnamn på Buke, då jag vill vara anonym och inte skriva det här under mitt vanliga användarnamn ifall någon skulle känna igen...
2
Svar
36
· Visningar
7 818
Senast: Karamello30
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp