Sv: Svullnad
Det är alltid svårt att gissa, men jag gör ett försök utifrån vad du skriver:
Du skriver att svullnaden sitter på framsidan underarmen (ovanför carpus/framknäet antar jag), kan hästen ha gått omkull eller slagit i något? Isåfall kanske den haltar för att det stramar och gör ont, och det borde ju gå över efter ett tag.
Om den inte har gått omkull eller slagit i, så kan den ju ha sträckt till muskeln, t ex om den har halkat till. Men de muskler som sitter där fortsätter i flera fall ner till senorna under knäet, är hästen helt oöm och utan svullnad och värme om du känner igenom hela benet ända ner till hoven? Har du svullnad/värme nedanför knäet någonstans så skulle nog jag ha velat kolla upp det.
Om det är en rent muskulär skada så gissar jag att det är ok att vänta och se om det går över av sig själv.
Om hästen har vrickat sig så borde du ha en svullnad och värme runt den vrickade leden, så det borde vara mindre troligt.
Om du är osäker så kan du väl ringa din vet och fråga vad de tycker du ska göra, om du ska åka in eller inte, och om du ska vänta och avvakta först eller inte?