Du använder en gammal webbläsare. Den visar troligen inte denna och andra webbplatser på ett riktigt sätt. Du bör uppgradera eller använda en annan webbläsare.
Stolar som färgar av sig - lackera eller annan "quick fix"?
Jag har 6 st extrastolar i trä, rödfärgade med vad jag misstänker är någon sorts lasyr. Ytan är inte hård/blank som den kan bli av lackfärg utan färgen är mer som en del av träet (man ser fortfarande träådringen). Dessa stolar är väldigt praktiska om man får extra gäster och jag vill gärna behålla dem, men tyvärr färgar de av sig! Vad kan jag göra för att fixa det? Min tanke är någon sorts klarlack, helst inte högblank utan bara något som ger en yta och "stänger inne" färgpigmentet. Kan det funka och hur går jag tillväga i så fall? Vilken typ av lack skall jag köpa och hur skall den appliceras (pensel, spray eller annat...?). Min farfar var målarmästare, men han är borta sedan länge, så behöver alla tips jag kan få!
Vilken slags lack som helst borde kunna fylla den funktionen!
Jag köpte matt klarlack på sprayburk för inte så länge sedan för ungefär samma syfte, i burk är nog billigare och blir fortare ett tjockare och mer täckande lager, men sprayburken gjorde det så himla enkelt att applicera!