Sv: Skadligt överskott av mineral
Selen är det första man brukar prata om är farligt att överdosera. Men det är liten risk att göra det, toleransnivån är ändå hög. Det är väl bara typ om de får orimliga mängder av ett mineralfoder som det kan hända... Det är inte som att du riskerar överdos om du ger 1-2dl för mycket av ett mineralfoder.
Inte här uppe i Norden iaf, selenförgiftning är mer förekommande i länder där det finns mycket selen i jorden (här finns det nästan INGET).
Med normala givor är det liten risk att överdosera någon mineral (så att det skulle bli farligt) men det är viktigt att ha en god balans mellan framförallt kalcium och fosfor. Det får aldrig vara mer fosfor än kalcium i en foderstat för då "äter" fosforen upp kalciumet och hästen kan få kalciumbrist trots att den får tillräckligt av det.