Sv: nyårsraketer
Fast sen kan man ju diskutera vad förmänskligande av hästar egentligen innebär. Mina hästar (eller speciellt den ena) är livrädd för raketer, han har väldigt stark instinkt av att fly. Samma sak när vi hade en stor påskbrasa i hagen, självklart skulle inte hästarna gå i närheten av elden, även fast vissa inte tyckte det var ett problem.
Varför skulle jag vilja vänja mina hästar vid eld? Lära dom att det inte är farligt? Varför skulle jag vilja att mina hästar lär sig att smällande ljud förknippas med godis? Hur vet man hur dom påverkas när det gäller övriga saker som egentligen skulle blivit rädda för?
Nej, jag skulle aldrig vilja gå in och rubba mina hästars instinkter på den nivån. Här smäller det raketer en gång om året och då tar jag in mina hästar, så får dom vara lite rädda den natten. Jag har ingen lust att förmänskliga mina hästar så dom inte är rädda för t.ex. raketer, det är farliga grejer som jag vill att dom ska ha respekt för, inte tro att dom får godis av.