Sv: MsvC/MsvB - är detta vettigt?
Jag tävlar än så länge på LC/LB nivå pga av unghäst och det är jättesvårt att komma med på tävlingar.
Jag har dock andra privata orsaker som gör att jag inte kan tävla hur som helst, jag måste planera då jag har småbarn. Detta är dock eget val och inget jag kan skylla på, men det gör det svårare för mig. Dessutom måste jag planera så att jag kan få in lite vilotillfällen där vi struntar i allt vad dressyr är för att pållen ska tycka det är kul och för att hålla i många många år. Men om alla tävlingar blir fulla på mindre än 40 sek är det svårt att planera, man får hoppas på det bästa och så blir det ett halvbra resultat av planeringen.
Dessutom har vi ett problem i alla fall i Stockholmsområdet och det är att många sitter och tävlar LC när de även tävlar LA:2 och placerar sig där enbart för att vinna. Jag tycker det vore en bra idé att klassa upp alla ekipage oavsett klasser. Tex att har du haft mer än 70% på i en klass så får du inte starta i den klassen utan måste flyttas upp till klassen över (tex från LC till LB). Tävlar ekipaget inte något på ett år är det dock ok att starta lägre klasser igen (tänker på om hästen skadar sig mm). Detta kräver dock att klubbarna registrerar resultaten i TDB. Vet inte om dett är görbart, men det skulle få ner antal anmälningar även öka chanserna till placering i LC om du rider på 65%.
För 10 år sedan när jag tävlade vann man klasser på 65% nu är det knappt att man placerar sig. Lite trist, själv tycker jag att en sista placering i en klass där jag har värdigt motstånd är mer värt än i en klass där jag vinner överlägset med 5-10 %.