TisseTass
Trådstartare
Känner igen det därMina föredrar dock tulpaner och lyckliga lotta, båda 2 är favoritblommor
men allt utom orkidéer och pelargoner slinker ner förr eller senare.
Vilken läcker![]()
Den är riktigt fin.
Intressant att tre inte ville vara med medan den fjärde lever loppan.Jag har 4 orkidéer i samma stora fönster. Tre är nog nästan döda pga uttorkning? Den fjärde blommar som sjutton. Vet inte riktigt vad som hände
En av de som är döende har fått en ensam blomma. Är den värd att spara för att se om den kommer överleva eller är det kört när de ser uttorkade ut? Den har fått ett nytt blad också som ser friskt ut. Kan skymta några gröna rötter i krukan men de mesta ser döda ut.
Jag hade en sådan namnlös hybrid som var s.k. peloric. Det är en mutation som gör att petalerna bildar en mun istället för att se ut som normala petaler. Här är en bild på den:
Att få just den färgen och så tydligt formade "falska" munnar skulle ju inte vara lätt. Den här lever fortfarande, men bor hos min kompis. Jag ville inte kasta den även fast jag själv inte orkade sköta den just för att den är lite speciell.
Så frågan är om du tycker Phalaenopsisen är värd att försöka rädda? De växer ju väldigt långsamt, så det kommer dröja innan den vuxit till sig igen. OM du vill rädda den, så skulle jag kapa blomstängeln så kort det går för att den inte ska slösa energi på att blomma, utan fokusera på nya rötter och blad istället. Och så vill jag se bild på den som blommar bara för att jag gillar att se dem.